Czy tlenoterapia może pomóc w walce z reumatyzmem?

Lekarz ortopeda egzaminuje dłoń i nadgarstek pacjentki.

Pojęcie reumatyzmu obejmuje rozległą grupę chorób, u źródeł których stoi wspólna przyczyna: stan zapalny w tkankach. Niejednokrotnie sprawia, że codzienne funkcjonowanie staje się prawdziwym wyzwaniem.

Pojawiający się wówczas ból jest reakcją organizmu na działanie czynników, które mu szkodzą – a bywa on naprawdę trudny do zniesienia.

Czy i w tym wypadku ulgę przynieść może tlenoterapia hiperbaryczna, która pomaga na tyle przypadłości?

Badania wskazują, że owszem.

Tlenoterapia a reumatyzm – wyniki badań niosą optymizm

Amerykańscy naukowcy zbadali temat, a materiał mieli do tego obszerny. W Stanach Zjednoczonych tlenoterapia jest bowiem popularną i często podstawową metodą walki z reumatyzmem.

Wyniki są następujące:

  • u 23,4% pacjentów stwierdzono remisję,
  • 16,2% z nich spotkało się ze znaczną poprawą stanu zdrowia
  • w przypadku 51,4% badacze zaobserwowali inny korzystny efekt.

Skoro mamy twarde dane, wypadałoby poznać mechanizm działania tlenoterapii na redukcję negatywnych zjawisk towarzyszących reumatyzmowi.

Jak to działa?

Tlenoterapia hiperbaryczna, znana również pod skrótem HbOT (“Hyperbaric Oxygen Therapy”) polega na dostarczaniu organizmowi tlenu pod wysokim ciśnieniem i w stężeniu, jakie nie występuje w naturalnych warunkach.

Tlen może wówczas przenikać w miejsca normalnie dla niego niedostępne, co niesie ze sobą wiele pozytywnych zjawisk dla organizmu – jak ukrwienie obszarów, które tego potrzebują.

Cały zabieg tlenoterapii odbywa się w specjalnych urządzeniach, zwanych komorami hiperbarycznymi.

HbOT działa na wielowymiarowym poziomie, przenikając głęboko do istoty problemu związanego z reumatyzmem. A jest nim stan zapalny, który ulega redukcji pod wpływem działania tlenu.

Zabiegi w komorze hiperbarycznej dostarczają tkankom niezbędnego składnika odżywczego, jakim jest tlen, a przez to wspierają procesy regeneracyjne i łagodzą negatywne skutki stanu zapalnego.

Dwie kobiety obsługujące komorę hiperbaryczną OxyBed.

Gdzie możesz znaleźć komory hiperbaryczne?

Skoro już wiemy, że tlenoterapia może pomóc w walce z reumatyzmem, warto rozejrzeć się za lokacjami, w których jest dostępna.

Pierwszym rodzajem miejsc, jaki przychodzi na myśl, są placówki medyczne. Ale coraz częściej komory można znaleźć także w ośrodkach rehabilitacyjnych, a nawet na siłowniach, w klubach fitness, w salonach kosmetycznych i centrach spa.

To pozytywne zjawisko, które sprawia, że tlenoterapia staje się coraz bardziej dostępna. Idzie również w parze z jej rosnącą popularnością.

Kiedy już wybierzesz odpowiednie miejsce, koniecznie uzyskaj informacje o tym, jak przygotować się do zabiegu tlenoterapii. Możesz zapoznać się z treściami na naszym blogu, do czego zachęcamy, ale warto też zadzwonić do placówki – najlepiej na kilka dni przed wejściem do komory.

Tlenoterapia to zabieg bezpieczny

…niemniej – jak w każdym przypadku – istnieje lista przeciwwskazań do hiperbarii. Na szczęście nie jest długa, a wszelkie wątpliwości powinna rozwiać uprzednia konsultacja lekarska.

Pamiętaj, aby zawsze konsultować się z pracownikiem medycznym przed każdym zabiegiem ingerującym w zdrowie – nawet jeśli jest to ingerencja pozytywna.

Tlenoterapia jest metodą bezpieczną i taką właśnie opinią cieszy się w środowisku lekarzy i badaczy medycznych. A poziom bezpieczeństwa rośnie wraz z rozwojem technologii.

Nowe komory hiperbaryczne to jednak nie tylko pewność, że wszystko będzie z Tobą w porządku podczas zabiegu – to także coraz nowsze rozwiązania podnoszące poziom komfortu.

A jest to ważne, bo poszczególne sesje nie należą do najkrótszych. Czasem w komorze spędzisz nawet 90 minut.

Dobra wiadomość: możesz zabrać ze sobą książkę lub czasopismo.

oxybed tlenoterapia

Zmagasz się z reumatyzmem? Wypróbuj tlenoterapię

Tlenoterapia hiperbaryczna jest obiecującą opcją w leczeniu reumatyzmu. Jej działanie pozwala na eliminację stanu zapalnego, wspomaga układ immunologiczny, a to wszystko dzięki tlenowi przenikającemu do słabo ukrwionych obszarów.

Komór hiperbarycznych w naszym otoczeniu pojawia się z każdym rokiem coraz więcej, a sam zabieg jest bezpieczny i nie niesie ze sobą ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Upewnij się jednak, że nie dotyczą Cię przeciwwskazania do skorzystania z niego – spokój ducha zapewni uprzednia konsutacja lekarska.

Zachęcamy do poszerzenia wiedzy na temat tlenoterapii – dobrym punktem startowym są pozostałe artykuły opublikowane na naszym blogu.

Jeśli potrzebujesz odpowiedzi na konkretne pytanie, skorzystaj z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde!

Masz pytania?

Podoba Ci się? Udostępnij!

Więcej wpisów

Masz pytanie? Skontaktuj się!

Uzupełnij ten formularz…

… lub zadzwoń pod 792 585 468. Odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie!