Tlenoterapia hiperbaryczna – przeciwwskazania. Zabieg pomaga, ale czy możesz z niego skorzystać?

Tlenoterapia hiperbaryczna (HbOT) to zabieg prosty w przeprowadzeniu, bezpieczny i przede wszystkim zbawienny dla zdrowia; polecany przez lekarzy osobom cierpiącym na różnorodne przypadłości. Jednak i w tym przypadku możemy wyróżnić pewne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia.

Tlenoterapia hiperbaryczna (HbOT) to zabieg prosty w przeprowadzeniu, bezpieczny i przede wszystkim zbawienny dla zdrowia; polecany przez lekarzy osobom cierpiącym na różnorodne przypadłości. Jednak i w tym przypadku możemy wyróżnić pewne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia.

Dzisiaj pochylimy się nad tym tematem, abyś ze spokojną głową mógł/mogła skorzystać z pozytywnego wpływu, jaki daje ten rodzaj terapii. Przedstawimy Ci wyczerpującą listę przeciwwskazań do zastosowania HbOT.

Pamiętaj, że stuprocentową pewność co do bezpieczeństwa uzyskasz po konsultacji z wykwalifikowanym pracownikiem medycznym, dlatego zachęcamy do zapoznania się z jego opinią. Z pewnością rozpozna, które przeciwwskazania do tlenoterapii hiperbarycznej mogłyby stanowić w Twoim wypadku przeszkodę przed jej rozpoczęciem.

Tlenoterapia hiperbaryczna – przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu

Z zabiegu tlenoterapii hiperbarycznej nie powinny korzystać osoby, u których występuje jedna z wymienionych poniżej przypadłości.

Padaczka

U osób cierpiących na niekontrolowane ataki padaczki, tlenoterapia może prowadzić do podrażnienia ośrodkowego układu nerwowego. Zwiększa to ryzyko wystąpienia kolejnych napadów padaczkowych.

Również skłonności do dreszczy mogą być warte przedyskutowania ze specjalistą, zanim wejdziesz do komory hiperbarycznej.

Płucne nadciśnienie tętnicze

Generalnie, wszelkie problemy z funkcjonowaniem płuc stanowią podstawę do wypytania lekarza, czy aby na pewno możesz skorzystać z zabiegu HbOT.

Dlaczego komora nie jest najlepszym pomysłem w przypadku nadciśnienia płucnego? Wzrost ciśnienia tlenu w organizmie może doprowadzić do jego analogicznego wzrostu w płucach – co jest zjawiskiem wysoce niepożądanym dla osób cierpiących na tę chorobę.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc

Pacjenci z niewyrównaną obturacyjną chorobą płuc (czyli POChP) mogą doświadczać trudności w dostosowaniu się do zmiany ciśnienia tlenu w komorze. W konsekwencji może to doprowadzić do zaostrzenia objawów.

Przebycie operacji chirurgicznej w ciągu ostatnich 14 dni

Jeśli jesteś świeżo po operacji, warto odrobinę poczekać z wizytą w komorze hiperbarycznej. Zabieg HbOT niesie wówczas ryzyko tworzenia się pęcherzyków powietrza w tkankach.

Klaustrofobia

Wprawdzie współczesne komory hiperbaryczne projektowane są pod kątem jak największego komfortu ich użytkowania (istnieją też modele dla więcej niż jednej osoby), jednak wciąż stanowią zamkniętą i względnie niewielką przestrzeń. Jeżeli cierpisz na ostrą odmianę klaustrofobii, może ona być silnym przeciwwskazaniem do terapii hiperbarycznej.

Urazy czaszkowo-mózgowe

Jeśli niedawno doświadczyłeś/-aś urazu czaszkowo-mózgowego, zasięgnij opinii specjalisty przed rozpoczęciem zabiegu HbOT. Upewnisz się tym samym, że nie ma ryzyka wzrostu ciśnienia wewnątrzczaszkowego.

Ciąża

Ze względu na potencjalne ryzyko dla płodu, lepiej wstrzymać się od tlenoterapii hiperbarycznej na czas trwania ciąży.

Infekcje układu oddechowego

Aktywne infekcje układu oddechowego, takie jak np. zapalenie płuc, stanowią przeciwwskazanie do tlenoterapii hiperbarycznej. Istnieje bowiem ryzyko ich rozprzestrzenienia.

Ciężkie choroby serca

Wśród nich wymieńmy choćby niewydolność tego organu. Tlenoterapia może wywołać dodatkowe obciążenie dla serca, więc tradycyjnie odsyłamy najpierw na konsultację z lekarzem.

Podobnie powinny postąpić osoby korzystające z rozrusznika.

Gorączka

Jeśli termometr wskazuje temperaturę ponad normę i czujesz pozostałe objawy gorączki – lepiej wstrzymać się z zabiegiem w komorze, aż ustaną.

Stany psychotyczne

Jedną z wielu komplikacji u osób cierpiących na stany psychotyczne może być trudność z dostosowaniem się do procedury związanej z zabiegiem. Pamiętaj, że wymaga on długotrwałego przebywania w zamkniętej komorze.

Ostre schorzenia uszu

Jeżeli cierpisz np. na ostre zapalenie ucha środkowego, istnieje ryzyko nasilenia stanu zapalnego i pogorszenia objawów podczas zabiegu HbOT.

Tlenoterapia hiperbaryczna a przyjmowane leki

Aktywna terapia przy użyciu niektórych leków również może stanowić przeciwwskazanie dla zabiegów w komorze hiperbarycznej.

Na baczności powinny się mieć zwłaszcza osoby stosujące bleomycynę, cis-platynę oraz adriamycynę.

Na tym etapie pewnie już doskonale wiesz, co polecimy przed rozpoczęciem HbOT. Tak jest, konsultację z lekarzem.

Tlenoterapia hiperbaryczna jest bezpieczna

Choć wymieniliśmy kilkanaście przeciwwskazań, należy zwrócić uwagę, że z HbOT może skorzystać zdecydowana większość chętnych. Sam zabieg, dzięki wypracowanym przez lata procedurom, jest bezpieczny i skuteczny.

Niemniej, dzielimy się powyższą listą dla pełnej jasności: istnieją sytuacje, w których trzeba odpuścić sobie wejście do komory.

Przejdźmy teraz do dobrej wiadomości, jeśli rozważasz zakup komory hiperbarycznej, aby wykorzystać jej potencjał do zwiększania wydolności organizmu czy poprawy urody swoich klientów.

A brzmi ona: nie tylko udostępnimy Ci możliwość zakupu nowoczesnej i wygodnej komory, ale także przeszkolimy Ciebie i Twoich pracowników tak, że tlenoterapia nie będzie mieć przed Wami żadnych tajemnic.

Masz pytania?

Podoba Ci się? Udostępnij!

Więcej wpisów

Masz pytanie? Skontaktuj się!

Uzupełnij ten formularz…

… lub zadzwoń pod 792 585 468. Odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie!