Tlenoterapia hiperbaryczna – co to jest i w jaki sposób pomaga?

Tlenoterapia hiperbaryczna, znana też pod skrótem HbOT (Hyperbaric Oxygen Therapy), nabiera popularności jako sposób walki z licznymi chorobami, schorzeniami i kontuzjami... A jednak wciąż w pewnych kręgach pozostaje owiana tajemnicą. Sprawia to, że wiele osób nie bierze nawet pod uwagę możliwości leczenia za pomocą tej metody. Przegapiają tym samym niebywałą szansę na poprawę stanu zdrowia.

Tlenoterapia hiperbaryczna, znana też pod skrótem HbOT (Hyperbaric Oxygen Therapy), nabiera popularności jako sposób walki z licznymi chorobami, schorzeniami i kontuzjami… A jednak wciąż w pewnych kręgach pozostaje owiana tajemnicą. Sprawia to, że wiele osób nie bierze nawet pod uwagę możliwości leczenia za pomocą tej metody. Przegapiają tym samym niebywałą szansę na poprawę stanu zdrowia.

Dlatego właśnie powstał ten tekst. Chcemy przybliżyć na czym polega tlenoterapia hiperbaryczna, na jakie przypadłości może pomóc i w jaki sposób się odbywa. Przytoczymy też wypowiedzi ekspertów, które rzucą nieco światła na to, jak współczesna medycyna postrzega leczenie za pośrednictwem HbOT.

Tlenoterapia hiperbaryczna – na czym polega?

W trakcie zabiegu tlenoterapii hiperbarycznej pacjentowi podaje się tlen, którego stężenie jest bliskie 100% lub mieszaninę gazów o zawartości zbliżonej do 100% tlenu. Wszystko odbywa się pod zwiększonym ciśnieniem (1,3 ATA).

Dzięki temu tlen dociera do wszystkich komórek ciała, przekraczając bariery, których w “normalnych” warunkach przekroczyć nie może.

Tlenoterapia hiperbaryczna jest jedynym znanym współcześnie sposobem, który na to pozwala. Warto też podkreślić, że zabieg ten nie jest skomplikowany ani ryzykowny (dla wyeliminowania ryzyka należy wcześniej skonsultować się z lekarzem).

Towarzyszą mu pewne specyficzne doznania, podobne do tych związanych z podróżowaniem samolotem – na przykład zatykanie i odtykanie uszu.

Istnieją także przeciwwskazania. Z tlenoterapii nie mogą na przykład skorzystać kobiety w ciąży, jednostki ze skłonnościami do występowania ataków padaczki czy cierpiące na ostre schorzenia uszu.

Zabieg przeprowadzany pod nadzorem przeszkolonej osoby jest bezpieczny, a swoją rolę odgrywają w tym nowoczesne komory hiperbaryczne.

Co w naturalny sposób prowadzi nas do kolejnego tematu…

Komora hiperbaryczna w tlenoterapii

Zabieg HbOT odbywa się w urządzeniu nazywanym komorą hiperbaryczną. Jest to hermetyczne pomieszczenie o cylindrycznym kształcie.

Komory posiadają szklane okienko, które pozwala na stałą obserwację pacjenta. Dodatkowo możliwa jest też komunikacja głosowa za pośrednictwem zestawu walkie-talkie.

Wnętrze komory jest wygodne i przestronne – ilość miejsca zależy oczywiście w każdym przypadku od konkretnego modelu, w jakim odbywa się zabieg tlenoterapii hiperbarycznej. Niemniej, współcześni producenci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że wygoda i poczucie komfortu są dla pacjentów kluczowe.

Niektóre modele są przystosowane do tego, aby mogły się w nich pomieścić nawet dwie osoby, na przykład matka z dzieckiem. Istnieją też komory hiperbaryczne pozwalające na przyjmowanie tlenu w pozycji siedzącej.

Cały zabieg jest banalnie prosty i nie wymaga od pacjenta żadnych dodatkowych akcji: wystarczy siedzieć i oddychać. Dla zabicia czasu można także na przykład poczytać książkę lub oddać się innej rozrywce nie wymagającej udziału urządzeń elektronicznych (należy je zostawić w bezpiecznym miejscu przed rozpoczęciem zabiegu tlenoterapii).

Skoro mowa o spędzaniu czasu w komorze, to jak długo trwa zabieg HbOT? Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Ustala to indywidualnie lekarz prowadzący leczenie lub doradzający sportowcom czy nurkom, którzy chcą wykorzystać tlenoterapię hiperbaryczną dla zwiększenia wydolności organizmu.

Przyjmuje się, że standardowe sesje HbOT trwają od 60 do 120 minut.

Czy tlenoterapia pomaga?

Krótka odpowiedź: tak, pomaga.

Ale w jaki sposób poszczególne grupy osób mogą skorzystać na tlenoterapii hiperbarycznej?

  • Pacjenci z odmrożeniami i oparzeniami – HbOT przyspiesza proces gojenia i odtwarzania tkanek.
  • Osoby z owrzodzeniami i trudno gojącymi się ranami – zabieg tlenoterapii wspomoże naprawę tkanek, pobudzi angiogenezę i w konsekwencji doprowadzi do szybszego zagojenia się ran.
  • Osoby cierpiące na chorobę zwyrodnieniową stawów – HbOT w wielu przypadkach redukuje ból i zapalenia, wpływając na poprawę funkcjonowania stawów.
  • Zatruci czadem – czysty tlen wspomaga leczenie, zmniejsza skutki uboczne i wspiera naturalną regenerację organizmu.
  • Pacjenci z chorobą dekompresyjną – skuteczne leczenie tej choroby dzięki HbOT jest jedną z głównych przyczyn ogromnej popularności tego zabiegu wśród nurków.
  • Osoby z obrzękiem mózgu – zabieg w komorze hiperbarycznej doprowadza do zwiększenia dostępności tlenu w tkankach mózgu. W efekcie przyspiesza proces regeneracji.
  • Osoby cierpiące na zapalenie mózgu – zabieg wspomaga redukcję stanu zapalnego i zdrowienie mózgu.
  • Pacjenci z uszkodzeniami słuchu – wzrost poziomu hałasu, na który liczna grupa społeczeństwa naraża się na co dzień, prowadzi do coraz powszechniejszego występowania uszkodzeń słuchu. Za wsparcie może posłużyć zabieg HbOT, który wspiera regenerację uszkodzonych komórek słuchowych.
  • Osoby z infekcjami – HbOT może wspomagać walkę z infekcjami bakteryjnymi i zwiększa skuteczność antybiotykoterapii.

Tak naprawdę pełna lista jest dużo dłuższa; powyższe zestawienie to ledwie zarys tego, w jakich obszarach tlenoterapia hiperbaryczna przekłada się na poprawę stanu zdrowia pacjenta. Wkrótce rozwiniemy to zagadnienie w kolejnych artykułach, jakie pojawią się na naszym blogu.

Oczywiście, przed rozpoczęciem każdej terapii silnie wskazane jest, aby pacjent skonsultował się z lekarzem. To on ostatecznie powinien stwierdzić brak przeciwwskazań do zastosowania HbOT.

Tlenoterapia hiperbaryczna – opinie specjalistów

Zabieg tlenoterapii hiperbarycznej spotyka się z uznaniem lekarzy i badaczy, o czym świadczą liczne pochlebne opinie. Poniżej przytaczamy kilka wybranych cytatów.

***

O roli HbOT w redukcji uszkodzeń i efektywnej stymulacji mózgu wypowiedział się dr Allan Spiegel z Palm Harbor na Florydzie:

Po zastosowaniu HbOT stwierdziłem u moich pacjentów długoterminową poprawę, redukcję bólu, lepszy sen i zmniejszenie objawów depresyjnych, ponieważ to właśnie ból często leży u ich źródeł.

***

Przechodząc do dziedziny onkologii, tak o wsparciu zapewnianym przez zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej w walce z nowotworami mówi dr Pavel Yutsis, członek American Academy of Preventive Medicine, autor wielu książek z zakresu medycyny:

Zwiększenie zaopatrzenia komórek rakowych w tlen hamuje proces ich złośliwienia, a nawet – co obserwujemy w wielu przypadkach – niszczy je.

***

Terapia hiperbaryczna wspomaga regenerację tkanek zniszczonych w wyniku radioterapii, działa na naczynia włosowate, które odpowiadają za odżywienie kości, błon śluzowych i skóry – to z kolei stwierdzenie dra Grega Jonesa, dyrektora Deaconess Hyperbaric and Wound Healing Center.

***

Opinie te nie są odosobnione. Praktycznie w każdym obszarze, w którym tlenoterapia hiperbaryczna służy pacjentowi pomocą, spotyka się z entuzjastycznym lub co najmniej przychylnym przyjęciem ze strony świata medycyny.

Komora hiperbaryczna – czy warto?

Jak wynika z przytoczonych powyżej faktów – zdecydowanie warto. I to zarówno z punktu widzenia pacjentów, jak i właścicieli biznesów, którzy chcą poszerzyć swoją działalność o źródło (niemal) pasywnego dochodu.

Sesje w komorze hiperbarycznej służą nie tylko leczeniu chorób, ale też zwiększaniu wydolności organizmu u sportowców czy poprawie urody. Stanowią przez to atrakcyjny element wyposażenia w klubach fitness czy salonach kosmetycznych.

Wygląda to następująco: zamawiasz komorę, organizujesz dla niej przestrzeń, a my zapewniamy Ci profesjonalne szkolenie z obsługi sprzętu. To dodatkowy magnes do przyciągania potencjalnych klientów zainteresowanych zbawiennym wpływem terapii hiperbarycznej na zdrowie i urodę. Zarabiasz pieniądze, jednocześnie przynosząc im namacalne korzyści. Wszyscy zadowoleni!

Zadzwoń do nas jeszcze dziś i dowiedz się więcej na temat naszych komór hiperbarycznych:

Masz pytania?

Podoba Ci się? Udostępnij!

Więcej wpisów

Masz pytanie? Skontaktuj się!

Uzupełnij ten formularz…

… lub zadzwoń pod 792 585 468. Odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie!