W jaki sposób tlenoterapia niesie ratunek dla chorego serca?

taking good care of your heart 2023 11 27 04 49 24 utc easy resize.com

Każdego roku, na całym świecie, miliony ludzi zmagają się z chorobami układu sercowo-naczyniowego, co czyni z tego zjawiska coraz bardziej dotkliwy problem społeczny. Choroby serca, w tym nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, arytmie i wiele innych, stanowią przyczynę licznych hospitalizacji i zgonów.

Oczywiście, przez lata na tym polu dokonano znacznych postępów – ba, ten proces nadal się odbywa na naszych oczach, prowadząc do niejakiej poprawy sytuacji. Liczba problemów cywilizacyjnych, związanych ze współczesnym (najczęśniej niezdrowym) stylem życia, sprawia jednak, że ludzie medycyny wciąż intensywnie poszukują skutecznych metod leczenia i terapii serca.

Jednym z najbardziej obiecujących podejść jest tlenoterapia hiperbaryczna – innowacyjny zabieg, który może być kluczem do ratowania życia pacjentów z problemami sercowo-naczyniowymi.

W tym artykule przyjrzymy się dokładniej temu, jak tlenoterapia niesie ratunek dla chorego serca i jakie nadzieje wiążą się z jej stosowaniem.

Epidemia XXI wieku?

Choroby serca stanowią poważny problem zdrowotny na całym świecie, a Polska nie jest tu wyjątkiem. Wbrew obiegowej opinii, dotykają one zarówno starszych pacjentów, jak i osoby młode.

W ciągu ostatnich kilku dekad obserwujemy wyraźny wzrost zachorowań na różne dolegliwości serca… Ale dlaczego właściwie tak się dzieje?

Cóż, przyczyn jest wiele. Niektóre z nich, jak już stwierdziliśmy we wstępie, są ściśle związane ze współczesnym stylem życia.

Wymieńmy kilka:

  • nadmierne spożywanie wysokokalorycznych posiłków,
  • brak aktywności fizycznej,
  • otyłość (wynikająca najczęściej z dwóch powyższych czynników),
  • palenie papierosów,
  • nadużywanie alkoholu.

Oczywiście, jest tego więcej, a ta krótka lista to jedynie wierzchołek góry lodowej. Są to jednak czynniki zwiększające ryzyko i rzeczy, nad którymi możemy zapanować sami, aby nie stać się częścią statystyk.

A te są przytłaczające.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), choroby układu sercowo-naczyniowego są jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Szacuje się, że co roku z powodu tych schorzeń umiera ponad 17 milionów osób – a niekiedy dla poszczególnych lat liczby te są wyższe. Udział Polski jest tu niestety znaczący, ponieważ każdego roku dokładamy do puli około 175 tysięcy zgonów.

Co niepokojące, choroby najważniejszego mięśnia w naszym ciele coraz częściej diagnozuje się nawet u osób w wieku 30-40 lat.

Co zrobić z taką statystyką?

Dane WHO nie pozostawiają złudzeń. Choroby serca stanowią priorytetowe wyzwanie zdrowotne dla społeczeństwa. Wymagają kompleksowej reakcji ze strony świata medycyny i nauki.

Co za tym idzie, konieczna jest edukacja, udoskonalanie już istniejących zaleceń i procedur, inwestycje w medycynę, a także – co w tym artykule interesuje nas najbardziej – poszukiwanie nowych sposobów na walkę z chorobami serca i skuteczne zapobieganie ich występowaniu.

Czas zatem przyjrzeć się dokładniej, czy i w jaki sposób tlenoterapia hiperbaryczna może stanowić część rozwiązania tego problemu.

Na czym polega tlenoterapia hiperbaryczna?

Jest to metoda leczenia, która wykorzystuje podwyższone stężenie tlenu oraz zwiększone ciśnienie atmosferyczne w specjalnie skonstruowanych komorach hiperbarycznych.

Technika ta wciąż zyskuje na popularności, w czym pomagają entuzjastyczne opinie badaczy. Jest uznaną formą terapii dla różnych schorzeń, w tym tych związanych z układem sercowo-naczyniowym.

W dużym skrócie, polega ona na oddychaniu czystym tlenem pod ciśnieniem wyższym, niż jest to możliwe do osiągnięcia w warunkach naturalnych. Osoba obsługująca komorę może w każdej chwili kontrolować warunki w jej wnętrzu, a dzięki umieszczeniu w niej okienek, widzi co dzieje się z pacjentem. (Istnieją też inne formy komunikacji, takie jak na przykład użycie walkie-talkie.)

Jakie są główne zalety tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu chorób serca?

Wśród nich możemy wyróżnić takie aspekty, jak:

  • Poprawa dostępu tlenu – Dzięki zwiększonemu stężeniu, tlen może być dostarczany nawet do najbardziej niedokrwionych obszarów organizmu. To oznacza, że narządy (w tym serce) otrzymują go znacznie więcej niż w normalnych warunkach, co może wspomagać ich zdrowie i regenerację.
  • Redukcja stanu zapalnego – Tlenoterapia hiperbaryczna może doprowadzić do zmniejszenia stanów zapalnych, które często towarzyszą chorobom serca. Redukcja stanu zapalnego ma istotne znaczenie w procesie leczenia.
  • Zwiększenie elastyczności naczyń krwionośnych – Działanie tlenoterapii może pomóc w uelastycznieniu ścianek naczyń krwionośnych, co przyczynia się do poprawy przepływu krwi.
  • Poprawa regeneracji tkanek – Tlenoterapia stymuluje procesy regeneracji tkanek i gojenia się ran, co jest korzystne, gdy mowa o uszkodzeniach serca.

Ta innowacyjna forma terapii może być stosowana jako metoda uzupełniająca w przypadku leczenia różnych chorób serca, takich jak choroba wieńcowa czy arytmie. Wpływa też na poprawę zdrowia u osób, które przeszły zawał mięśnia sercowego.

Najpierw skonsultuj się z lekarzem

Wciąż obowiązuje stara i sprawdzona zasada, żeby przed podjęciem każdej procedury wpływającej na stan zdrowia, przedyskutować to wpierw ze specjalistą.

Tym bardziej, że istnieją pewne przeciwwskazania do tlenoterapii hiperbarycznej (na szczęście ich lista jest względnie krótka).

Wybierz się więc najpierw do lekarza, który na podstawie swojej wiedzy i przeprowadzonych badań oceni, czy jest to odpowiednia opcja w Twoim wypadku.

Tlenoterapia jako element profilaktyki chorób serca

Padły już w tym artykule konkretne liczby, zwróćmy więc uwagę na jeszcze jedną statystykę przytaczaną przez WHO: schorzenia serca odpowiadają za blisko jedną trzecią zgonów w skali całej ludzkości.

Wiele z tych zgonów można by uniknąć lub opóźnić dzięki odpowiedniej profilaktyce i leczeniu.

A nadmieńmy, że to nie tylko fizyczne cierpienie, lecz także obciążenie ekonomiczne. Choroby serca wymagają przecież długotrwałego leczenia i wysokich kosztów hospitalizacji. To nie tylko problem jednostek, ale też całych państw. Problem tym większy, że wskutek współczesnego stylu życia, nie dotyka już jedynie osób starszych.

Na czym więc powinna się opierać skuteczna profilaktyka? Kluczowe elementy to:

  • zdrowa dieta,
  • regularna aktywność fizyczna (niekoniecznie rozumiana jako uprawianie sportu; czasem sytuację może poprawić wprowadzenie spaceru jako sposobu na spędzanie wolnego czasu),
  • rzucenie palenia papierosów,
  • umiarkowane (lub zerowe) spożycie alkoholu.

Ale również tlenoterapia hiperbaryczna może stanowić ważny oręż w ograniczeniu występowania chorób układu sercowo-naczyniowego. Jest ona bowiem zabiegiem nieinwazyjnym, wszechstronnym i niekoniecznie wiąże się wyłącznie z medycyną – nie trzeba być chorym i mieć skierowanie od lekarza, aby wejść do komory hiperbarycznej.

W ogólnym ujęciu, tlenoterapia prowadzi do poprawy stanu zdrowia na tak wielu polach, że jest skutecznym środkiem profilaktyki w walce z wieloma chorobami, nie tylko sercowymi.

Nadzieje związane z tlenoterapią

Choć jest to stosunkowo nowa metoda w kontekście leczenia chorób serca, przynosi ze sobą wielkie nadzieje i optymizm wśród środowiska medycznego. Dotychczas przeprowadzone badania i obserwacje jedynie potwierdzają jej zbawienny wpływ na organizm.

Oddajmy więc głos specjaliście. Dr Myrvin H. Ellestad, dyrektor Memorial Heart Institute w kalifornijskim Long Beach Memorial Medical Center, przyznaje: – Liczymy na to, że terapia hiperbaryczna przy wstrząsie kardiogennym spowoduje redukcję obrzęku (nagromadzenia płynów) w worku osierdziowym.

Już ten jeden aspekt rodzi ogromne nadzieje. Obrzęk osierdziowy powoduje bowiem ucisk na serce i zaburza jego prawidłowe funkcjonowanie.

Pozostałe badania naukowe wskazują, że tlenoterapia może stanowić istotne wsparcie w przypadku zawału mięśnia sercowego. W jaki sposób? Poprzez poprawę dostępu tlenu do niedokrwionych obszarów serca, co pomaga w szybszej regeneracji uszkodzonych tkanek.

oxybed klient kacper 3

Ponadto, jak już wspominaliśmy, zabieg w komorze przyczynia się do redukcji stanów zapalnych, często towarzyszących chorobom serca. Wiele badań nad tlenoterapią w kontekście tego mięśnia jest jeszcze na wczesnym etapie. Mimo to obserwacje kliniczne dostarczają optymistycznych dowodów na jej skuteczność.

To z kolei sprawia, że staje się ona coraz bardziej uznanym narzędziem w terapii i profilaktyce schorzeń układu sercowo-naczyniowego, a lekarze widzą w niej nadzieję na poprawę wyników leczenia i jakości życia pacjentów.

Perspektywy są obiecujące. Być może ogrom problemu dotyczącego zgonów spowodowanych chorobami serca, na dziś przytłaczający, w dłuższej perspektywie ulegnie drastycznemu zmniejszeniu dzięki coraz liczniejszym komorom hiperbarycznym.

Skupmy się więc na ostatniej kwestii…

Gdzie można poddać się tlenoterapii hiperbarycznej w leczeniu chorób serca?

Tlenoterapia staje się coraz bardziej dostępna i popularna w wielu regionach świata – również w naszym kraju. Jeszcze kilka lat temu można było z niej skorzystać tylko w niewielu specjalistycznych ośrodkach medycznych. Dzisiaj komory hiperbaryczne coraz częściej znajdujemy nawet w klubach fitness czy salonach kosmetycznych.

Pomocą w ich znalezieniu służy najprostsze narzędzie z możliwych: wyszukiwarka Google. Wpisz frazę “tlenoterapia hiperbaryczna” i nazwę swojego miasta, a z pewnością otrzymasz kilka konkretnych wyników.

Jeżeli nie, zawsze możesz zapytać o to swojego lekarza. Pamiętaj, że to właśnie z nim warto skonsultować możliwość poddania się terapii, zanim udasz się do odpowiedniego miejsca.

Przed pierwszym wejściem do komory hiperbarycznej upewnij się, że cała procedura jest przeprowadzana pod okiem wykwalifikowanego personelu. (Jeśli chodzi na przykład o nas, kiedy sprzedajemy komuś nasze komory, przeprowadzamy specjalistyczne szkolenie, skutecznie wyczerpujące temat.) Warto przed zabiegiem dokonać rozpoznania i upewnić się, że nadzorująca go osoba zna się na rzeczy.

Ostatnia uwaga: stosuj się do zaleceń personelu, zwłaszcza w kontekście przedmiotów, które musisz zostawić poza komorą. Jako że procedura wymaga braku stosowania pewnych kosmetyków czy używek, zadzwoń do miejsca, w którym planujesz poddać się tlenoterapii, najlepiej kilka dni przed faktem – z pewnością otrzymasz wszystkie niezbędne informacje.

Tlenoterapia hiperbaryczna – potencjalny “gamechanger” w walce z chorobami serca

W miarę jak choroby serca wciąż pozostają dotkliwym problemem zdrowia publicznego, tlenoterapia hiperbaryczna wyrasta na obiecujące narzędzie w walce z tym globalnym wyzwaniem.

I chociaż nie stanowi jedynego rozwiązania dla problemów sercowych, może być skutecznym uzupełnieniem tradycyjnych terapii. Jej zdolność do dostarczania tlenu do niedokrwionych obszarów ciała, uelastyczniania naczyń krwionośnych oraz zmniejszania stanów zapalnych, czynią ją cenną bronią w arsenale lekarzy.

Dlatego warto rozważyć, czy ta forma terapii może być odpowiednia dla Ciebie… Lub dla kogoś, kogo znasz, a kto zmaga się ze schorzeniami serca.

W związku z tym gorąco zachęcamy do podzielenia się tym artykułem z bliskimi. Niech wiedzą, że w walce z chorobami układu sercowo-naczyniowego mają nowego, potężnego sojusznika!

Masz pytania?

Podoba Ci się? Udostępnij!

Więcej wpisów

Zdjęcie przedstawia młodą kobietę w różowej bluzie, która zakrywa uszy palcami, zaciskając powieki i marszcząc twarz w wyrazie irytacji lub unikania hałasu. Tło jest różowe. Fotografia ilustruje tekst blogowy dotyczący relacji między tlenoterapią a szumami usznymi.

Czy tlenoterapia pomaga na szumy uszne?

Kilka tygodni temu na naszym blogu poruszyliśmy temat tlenoterapii hiperbarycznej w kontekście leczenia chorób uszu, a także omówiliśmy jej skuteczność w leczeniu nagłej głuchoty. Dziś

Masz pytanie? Skontaktuj się!

Uzupełnij ten formularz…

… lub zadzwoń pod 792 585 468. Odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie!