Jak tlenoterapia pomaga w walce z depresją

Zrelaksowany mężczyzna w parku, obrazek ilustrujący wpis blogowy o relacji między tlenoterapią a depresją

Depresja to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób cywilizacyjnych. Znacząco wpływa na jakość życia, manifestując się poprzez spadek nastroju, brak energii i utratę zainteresowań; to, co do tej pory sprawiało nam przyjemność, drastycznie traci na wartości.

Co gorsze, osoby z depresją często borykają się nie tylko z samą chorobą, ale również z brakiem zrozumienia ze strony swojego najbliższego otoczenia. Nazbyt łatwo zbagatelizować depresję jako zwykły przypadek “przygnębienia” lub “braku humoru”. Pokutuje obiegowa opinia, że każdy z nas ma pełną kontrolę nad tym, jak się czujemy.

Wspomnieliśmy o powszechności występowania depresji nie bez powodu. Ocenia się, że dotyka ona około 17% populacji na całym świecie. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że spośród 10 osób mijanych przez nas na przykład podczas przechodzenia przez ulicę, najprawdopodobniej dwie cierpią na jedną z jej odmian.

Jak zaradzić tej chorobie, która nieleczona, może prowadzić do wywołania ciężkiego stanu u dotkniętej nią osoby, a nawet do jej śmierci? Na szczęście mamy kilka asów w rękawie, choć uczciwie trzeba przyznać, że leczenie depresji za pomocą leków wywołuje pewien odruchowy sprzeciw – wszak “polepszacze nastroju” niosą za sobą skutki uboczne, jak na przykład otępienie.

Dlatego obiecujące wydają się pierwsze wnioski płynące z próby oceny, jak na tle innych metod walki z depresją wypada tlenoterapia hiperbaryczna.

O co chodzi w tlenoterapii?

Jest to innowacyjna metoda leczenia, która polega na dostarczeniu organizmowi odpowiedniej ilości tlenu w kontrolowanych warunkach. Oczywiście, tlen trafia do organizmu w o wiele większym stężeniu, niż miałoby to miejsce podczas “zwykłego” oddychania.

oxybed klient kacper 3

Aby tlenoterapia zadziałała, cała procedura musi odbyć się wewnątrz komory hiperbarycznej. Przebywając w niej, pacjent poddawany jest oddziaływaniu podwyższonego ciśnienia atmosferycznego (np. 1,3 ATA).

Chcesz dowiedzieć się więcej? W osobnym wpisie przybliżamy czym jest tlenoterapia hiperbaryczna, w jaki sposób dokładnie działa i w walce z jakimi chorobami może pomóc.

Mechanizm działania tlenoterapii w leczeniu depresji

Zabieg polega na odpowiednim dotlenieniu tkanek organizmu, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia lęku i do poprawy nastroju u pacjentów.

Depresja depresji nierówna; wyróżniamy kilka odmian tej choroby. Wymienić możemy między innymi depresję endogenną, oddechową, reaktywną, okołoporodową czy dystymię.

Tlenoterapia wykazuje się szczególną efektywnością w wypadku depresji endogennej i oddechowej. Wpływa na organizm na poziomie komórkowym, co zapewnia tkankom odpowiednie odżywienie i poprawia ich funkcjonowanie.

Na uwagę zasługuje zwłaszcza kwestia depresji oddechowej. Bez choćby cienia przesady możemy stwierdzić, że w jej przypadku tlenoterapia hiperbaryczna okazuje się zabiegiem, który ratuje ludzkie życie.

Kwestia bezpieczeństwa

Jako zaawansowana metoda terapeutyczna, tlenoterapia charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Cała procedura odbywa się zawsze pod ścisłą kontrolą wyszkolonych specjalistów. I to nieważne, czy poddajesz się jej w placówce medycznej, czy korzystasz z coraz powszechniejszego pojawiania się komór hiperbarycznych w takich miejscach, jak salony kosmetyczne czy kluby fitness.

Skoro jesteśmy już przy komorach, warto podkreślić, że są one projektowane zgodnie z najwyższymi standardami medycznymi. Bezpieczeństwo osoby przebywającej wewnątrz znajduje się zawsze na pierwszym miejscu.

Przed rozpoczęciem zabiegu pracownicy obsługujący cały proces upewnią się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do tlenoterapii. Jeśli masz wątpliwości, polecamy uprzedni kontakt z lekarzem. Na podstawie badania i własnej wiedzy oceni on, na ile wejście do komory jest w Twoim przypadku dopuszczalne.

Wnioski

Tlenoterapia jawi się jako obiecujące narzędzie w walce z depresją, oferujące perspektywy skutecznego łagodzenia jej objawów. Dotlenianie organizmu w kontrolowanych warunkach uzyskiwanych wewnątrz komór hiperbarycznych może mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne pacjentów. W niektórych wypadkach (depresja oddechowa) ma potencjał, aby uratować przed najgorszymi skutkami przewlekłej choroby.

A więc jakie wnioski płyną z naszych powyższych rozważań?

  1. Kompleksowe oddziaływanie – działając na poziomie komórkowym i poprawiając mikrokrążenie, tlenoterapia wpływa nie tylko na polepszenie nastroju, ale także na ogólne funkcjonowanie organizmu;
  2. Wsparcie konwencjonalnej terapii – tlenoterapia może stanowić uzupełnienie standardowej terapii depresji, poszerzając spektrum skutecznych metod leczenia. Jest przy tym zabiegiem nieinwazyjnym i nie niesie za sobą niepożądanych skutków ubocznych;
  3. Bezpieczeństwo – stoi za nim postęp technologiczny w konstrukcji komór hiperbarycznych, a także surowe procedury towarzyszące każdemu zabiegowi. Lista przeciwwskazań jest krótka, a konsultacja z lekarzem pozwala na uzyskanie opinii na temat realnej możliwości wzięcia udziału w zabiegu;
  4. Perspektywy dalszego rozwoju – choć tlenoterapia nie jest już żadną “eksperymentalną metodą”, badania nad jej możliwościami wciąż trwają. Otwiera to drogę do doskonalenia procedur, jak również do coraz lepszego zrozumienia jej działania i pozytywnych skutków, jakie wywiera na ludzki organizm.

Wszystkie te konkluzje płyną do jednego, ostatecznego stwierdzenia: tlenoterapia ma realny potencjał do bycia skutecznym narzędziem w leczeniu depresji. Jej skuteczność, połączona z niskim ryzykiem, czyni ją obiecującym kierunkiem rozwoju terapeutycznego dla osób zmagających się z tą poważną chorobą.

Znasz osobę, która aktualnie walczy z depresją? Podziel się z nią tym artykułem – w trakcie leczenia przydaje się każde światełko w tunelu; każda nadzieja na poprawę stanu zdrowia.

Masz pytania?

Podoba Ci się? Udostępnij!

Więcej wpisów

Zdjęcie przedstawia młodą kobietę w różowej bluzie, która zakrywa uszy palcami, zaciskając powieki i marszcząc twarz w wyrazie irytacji lub unikania hałasu. Tło jest różowe. Fotografia ilustruje tekst blogowy dotyczący relacji między tlenoterapią a szumami usznymi.

Czy tlenoterapia pomaga na szumy uszne?

Kilka tygodni temu na naszym blogu poruszyliśmy temat tlenoterapii hiperbarycznej w kontekście leczenia chorób uszu, a także omówiliśmy jej skuteczność w leczeniu nagłej głuchoty. Dziś

Masz pytanie? Skontaktuj się!

Uzupełnij ten formularz…

… lub zadzwoń pod 792 585 468. Odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie!