Jak tlenoterapia pomaga leczyć zaburzenia przewodu pokarmowego? Przykłady zastosowania

Chora kobieta siedzi na skraju łóżka i obejmuje swój brzuch.

Tlenoterapia hiperbaryczna (HbOT) zdobywa coraz większe uznanie w świecie medycyny, szczególnie w leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego. Wszystko dzięki temu, że poprzez podanie tlenu pod zwiększonym ciśnieniem, możliwe jest dotlenienie tkanek w sposób przyczyniający się do ich szybszej regeneracji i poprawy funkcjonowania.

Jak dokładnie tlenoterapia może pomóc osobom cierpiącym na dolegliwości związane z przewodem pokarmowym? Poruszyliśmy ten temat już w ostatnim artykule, teraz z kolei czas zagłębić się w szczegóły.

Działanie tlenu na organizm – jak to się dzieje?

Podczas sesji w komorze hiperbarycznej, poddana jej osoba oddycha tlenem o stężeniu znacznie wyższym niż to, które występuje w atmosferze.

Dzięki wyższemu ciśnieniu, tlen przenika do wszystkich płynów ustrojowych, nie wyłączając krwi, limfy i płynu mózgowo-rdzeniowego.

Co to oznacza? W skrócie – dostarczanie tlenu do nawet słabo ukrwionych obszarów organizmu, takich jak uszkodzone tkanki, jest znacznie efektywniejsze.

A to niekiedy potrafi czynić cuda – HbOT znajduje coraz to nowe zastosowania, a zaburzenia przewodu pokarmowego to tylko jedno z nich.

Dowiedz się więcej o tym, na jakie choroby i inne przypadłości pomaga tlenoterapia hiperbaryczna! Przeczytaj artykuł Tlenoterapia hiperbaryczna – co to jest i w jaki sposób pomaga?

Wybór placówki i przygotowanie do terapii

Przed rozpoczęciem terapii hiperbarycznej najważniejsze jest przeprowadzenie dokładnych badań lekarskich. To lekarz decyduje, czy dana osoba kwalifikuje się do sesji HbOT, sprawdzając m.in. jej historię medyczną oraz ewentualne przeciwwskazania.

Sam zabieg polega na umieszczeniu pacjenta w szczelnej komorze, gdzie stopniowo zwiększane jest ciśnienie powietrza. Warto także wspomnieć o kwestii komfortu psychicznego osoby poddającej się procedurze – spokój i relaks są tutaj kluczowe.

Dlatego większość projektantów nowoczesnych komór stawia na wygodę i nie inaczej jest w przypadku modeli oznaczonych logotypem OxyBed. W końcu zabieg trwa od 60 do 90 minut, a niekiedy nawet dłużej, więc lepiej spędzić ten czas komfortowo.

Kolejna dobra wiadomość: można zabrać do środka coś do czytania. Niestety, nie możesz mieć przy sobie żadnych urządzeń elektronicznych.

Dowiedz się więcej na temat zasad obowiązujących w komorach hiperbarycznych: Jak wygląda zabieg w komorze hiperbarycznej? Odpowiadamy!

Tlenoterapia a bezpieczeństwo – co warto wiedzieć?

Tlenoterapia hiperbaryczna jest uznawana za bezpieczną metodę leczenia, jednak istnieją pewne przeciwwskazania, które trzeba wziąć pod uwagę. Omawiamy ten temat szczegółowo w oddzielnym miejscu: Tlenoterapia hiperbaryczna – przeciwwskazania. Zabieg pomaga, ale czy możesz z niego skorzystać?

Tutaj wspomnijmy o najważniejszych spośród nich. Osoby z problemami ze słuchem, chorobami płuc czy infekcjami górnych dróg oddechowych powinny zachować szczególną ostrożność i koniecznie skonsultować się z przedstawicielem służby zdrowia, który wykona odpowiednie badania. Zresztą, zawsze powinno się przeprowadzać konsultację z lekarzem przed poddaniem się hiperbarii, aby zminimalizować ryzyko ewentualnych powikłań.

Pamiętaj, że nawet pozytywne zabiegi, takie jak tlenoterapia hiperbaryczna, wymagają otrzymania zielonego światła od eksperta!

Skoro najważniejsze informacje mamy za sobą, możemy wreszcie zająć się przypadkami konkretnych schorzeń. Zacznijmy od choroby wrzodowej.

Jak tlenoterapia pomaga przy chorobie wrzodowej?

Choroba wrzodowa, a zwłaszcza wrzody żołądka i dwunastnicy, to jedno z najczęstszych schorzeń układu pokarmowego.

Jak w walce z nim pomaga terapia tlenowa? Otóż napędza regenerację uszkodzonych tkanek poprzez zwiększenie dostarczania tlenu do miejsc, gdzie krążenie krwi jest ograniczone.

Badania medyczne pokazują, że połączenie tradycyjnej farmakoterapii z terapią tlenową oraz innymi metodami, jak akupunktura czy magnetoterapia, znacząco przyspiesza proces leczenia. (Szczególnie u osób starszych.)

Co więcej, HbOT poprawia wydzielanie prostaglandyn *, które są niezwykle istotne dla regeneracji błony śluzowej żołądka.

* Prostaglandyny to grupa hormonów tkankowych, które pełnią kluczową rolę w regulacji wielu procesów w organizmie, takich jak stan zapalny, ból, krzepliwość krwi oraz kontrola skurczów mięśni gładkich, np. w układzie pokarmowym i oddechowym. Mają również istotny wpływ na gojenie się tkanek i ochronę błony śluzowej żołądka.

Leczenie niedrożności jelit

Niedrożność jelit to stan, w którym nie mogą one prawidłowo wypełniać swoich zadań, to jest przesuwać treści pokarmowej.

Tlenoterapia hiperbaryczna służy pomocą poprzez zmniejszenie objętości gazów w jelitach i poprawę perystaltyki *, co przywraca prawidłowy rytm skurczów jelit. Dodatkowo, zwiększona ilość zbawczego O2 dotlenia ściany jelit, a to zwiększa szanse na ich pełną regenerację i powrót chorego do normalnego funkcjonowania.

U pacjentów z chorobą Hirschsprunga, tlenoterapia redukuje ryzyko powikłań ropnych i septycznych oraz poprawia ukrwienie ścian jelit. Jest to niezwykle istotne dla poprawy perystaltyki i minimalizacji ryzyka zakażeń bakteriami beztlenowymi.

* Perystaltyka to rytmiczne skurcze mięśni gładkich w ścianach jelit, które przesuwają pokarm i treści pokarmowe przez układ trawienny. Jest kluczowa dla prawidłowego trawienia i wchłaniania składników odżywczych oraz usuwania resztek pokarmowych.

mature doctor communicating with her patient while analyzing his medical data clinic easy resize.com

Inne schorzenia jelit a tlenoterapia

Tlenoterapia wykazuje dużą skuteczność w leczeniu infekcji w obrębie miednicy mniejszej i krocza, zwłaszcza po zabiegach chirurgicznych. Dotlenienie tkanek nie tylko przyspiesza proces gojenia, ale również wspomaga walkę z infekcjami, zapobiegając ich dalszemu rozprzestrzenianiu.

Tlenoterapia stosowana jest też przy powikłaniach popromiennych po radioterapii narządów miednicy, a także w leczeniu przewlekłej szczeliny odbytu.

Wpływ tlenoterapii na pacjentów po przeszczepie wątroby

Przeszczep wątroby to skomplikowany i obarczony ryzykiem zabieg, a jednym z głównych zagrożeń po operacji jest zakrzepica.

Tlenoterapia hiperbaryczna redukuje to ryzyko, wspomagając krążenie krwi i wydatnie zmniejszając liczbę komplikacji septycznych. Regularne sesje w komorze tlenowej zmniejszają także zapotrzebowanie na retransplantacje, a normalizacja poziomu glutaminy po zabiegu wskazuje na szybszy powrót przeszczepionej wątroby do pełnego funkcjonowania.

Jeśli przechodziłeś/-aś niedawno taki zabieg, koniecznie zapytaj swojego lekarza o możliwości związane z terapią tlenową w komorze hiperbarycznej.

Ropień okołotrzustkowy – jak HbOT pomaga sobie z nim radzić?

Ropień okołotrzustkowy to poważne schorzenie, które wymaga absolutnie skutecznego leczenia… i szybkiej reakcji. 

W dużym skrócie: jest to nagromadzenie ropy w okolicy trzustki, będące wynikiem zakażenia tkanek otaczających ten narząd. Występuje najczęściej po ostrym zapaleniu trzustki. Objawia się silnym bólem brzucha, gorączką oraz ogólnym osłabieniem organizmu.

Jak sobie z nim radzić? Standardowe leczenie obejmuje antybiotykoterapię, drenaż ropnia, a w cięższych przypadkach interwencję chirurgiczną. Ropień okołotrzustkowy wymaga wspomnianej szybkości działania, aby zapobiec poważnym powikłaniom, takim jak sepsa.

Jak się do tego mają zabiegi w komorze hiperbarycznej?

Tlenoterapia jest w stanie przyspieszyć proces gojenia, łagodząc ból oraz normalizując temperaturę ciała pacjenta. Co ważne, prowadzi ona również do zmniejszenia rozmiaru ropnia, co ułatwia jego dalsze leczenie, minimalizując ryzyko groźnych powikłań.

Tlenoterapia a wirusowe zapalenie wątroby typu B

W przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu B, hiperbaria przyczynia się do obniżenia aktywności aminotransferazy alaninowej i gamma-glutamylotranspeptydazy, stężenia IgG i IgM, a także wartości markerów aktywności procesu zapalnego w wątrobie.

W efekcie, stan zapalny wątroby maleje, co przyspiesza proces zdrowienia i zwiększa szanse na pełną regenerację tego narządu.

Skorzystaj z zalet tlenoterapii w leczeniu chorób przewodu pokarmowego

Tlenoterapia hiperbaryczna daje pacjentom cierpiącym na różne schorzenia przewodu pokarmowego realne widoki na poprawę stanu zdrowia.

Od leczenia wrzodów, przez redukcję objawów niedrożności jelit, aż po wspomaganie rekonwalescencji po operacjach przeszczepu wątroby – możliwości zastosowania tego nowatorskiego, ale prostego i szeroko dostępnego zabiegu, są ogromne.

Jeśli zmagasz się z problemami układu pokarmowego, warto odbyć konsultację z lekarzem i dowiedzieć się, czy tlenoterapia może być odpowiednim rozwiązaniem także dla Ciebie.

Zdjęcie główne i zdjęcie ilustrujące konsultację lekarską znalezione na freepik.com.

Masz pytania?

Podoba Ci się? Udostępnij!

Więcej wpisów

Grafika przedstawiająca komiksowy dymek z napisem ADHD i sztuczną dłoń z palcem wskazującym skierowanym na napis.

Czy tlenoterapia pomaga osobom z ADHD?

Tlenoterapia podnosi jakość życia w tak wielu obszarach, że początkowo może się to wydawać wręcz nieprawdopodobne. Niesie pomoc w stanach zapalnych, pozwala walczyć z depresją,

Masz pytanie? Skontaktuj się!

Uzupełnij ten formularz…

… lub zadzwoń pod 792 585 468. Odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie!