Tlenoterapia w neurologii – Twój sojusznik w walce z chorobami układu nerwowego

Kobieta neurolog sprawdzająca wyniki badań rentgenowskich mózgu.

Nie da się przeszacować roli, jaką tlen odgrywa w funkcjonowaniu ludzkiego mózgu. Już za młodu wielu z nas słyszało od rodziców, aby wyjść na dwór i “trochę się dotlenić”.

Dlaczego jednak tlen jest dla ludzi tak ważny? I co nas spotyka, kiedy zacznie nam doskwierać jego deficyt?

Dlaczego dotlenienie mózgu jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu

Powodów jest wiele, a wśród najważniejszych wymieńmy:

1. Wpływ tlenu na podstawowe funkcje mózgu

Tlen jest niezbędny dla metabolizmu komórkowego, zwłaszcza w neuronach, które wykazują się wyjątkową wrażliwością na jego niedobór. Dotlenienie zapewnia energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania mózgu, w tym do przetwarzania informacji, pamięci i kontroli nad funkcjami ciała.

2. Zdrowie neuronów

Stały dopływ tlenu jest kluczowy dla utrzymania zdrowia i integralności neuronów. Niedotlenienie może prowadzić do uszkodzeń komórkowych, a nawet do śmierci neuronów, co potrafi mieć długofalowe negatywne skutki dla zdolności poznawczych i funkcji mózgu.

3. Zapobieganie chorobom neurodegeneracyjnym

Regularne i odpowiednie dotlenienie mózgu może pomóc w zapobieganiu lub opóźnieniu rozwijania się chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. Badania sugerują, że poprawa przepływu krwi i poziomu tlenu w mózgu może zmniejszyć akumulację toksycznych białek, które są związane z tymi chorobami.

4. Lepsza wydajność poznawcza

Właściwe dotlenienie mózgu jest związane z lepszą wydajnością poznawczą. Pojęcie to obejmuje poprawę koncentracji, szybkości przetwarzania informacji oraz zdolności do nauki i zapamiętywania.

5. Poprawa nastroju i zdolności adaptacyjnych

Właściwie dotleniony mózg może efektywniej regulować neuroprzekaźniki i hormony odpowiedzialne za nastrój, co przyczynia się do lepszego samopoczucia i zdolności adaptacji do stresu.

6. Regeneracja i naprawa mózgu

Tlen odgrywa również kluczową rolę w procesie regeneracji i naprawy tkanek mózgowych, zwłaszcza po urazach czy udarach.

Para neurologów, mężczyzna i kobieta, analizują wyniki badań rentgenowskich mózgu.

Skoro znamy już powyższe fakty, wypada odpowiedzieć na pytanie: w jaki sposób możemy zapewnić sobie zdrową dawkę tlenu?

Sposoby na zwiększenie dostępności tlenu

Najprościej rzecz ujmując, możemy wyjść z domu i cieszyć się przebywaniem na świeżym powietrzu. Niewiele prostych i darmowych rzeczy potrafi nam dać tyle przyjemności, co długi spacer na łonie natury – a jego pożyteczność dalece wykracza poza tematy związane z neurologią.

Ale nie zawsze mamy czas, żeby spacerować. Co wówczas pozostaje? Jednym ze sposobów, które możemy zarekomendować, jest tlenoterapia hiperbaryczna.

Czym jest tlenoterapia hiperbaryczna dla efektywnej stymulacji mózgu?

Tlenoterapia to nieinwazyjny zabieg, któremu poddajemy się w specjalnie do tego zaprojektowanych komorach hiperbarycznych. Kiedy wejdziesz do środka, poprzez założoną maskę Twój organizm zacznie przyjmować tlen w stężeniu zbliżonym do 100%.

Jaki ma to efekt? Tlen posiada zbawienny wpływ na szereg aspektów związanych z naszym codziennym funkcjonowaniem, a gdy trafia do Ciebie w stężeniu, jakie jest nieosiągalne w naturalnych warunkach, czyni prawdziwe cuda. Wszystko dzięki temu, że może dostać się do tych tkanek ciała, do których normalnie nie ma dostępu.

Tlenoterapia jest obecnie stosowana jako metoda leczenia całego szeregu chorób – również tych związanych z prawidłową pracą mózgu.

Co więcej, to wciąż nowe podejście do leczenia rozmaitych schorzeń, a więc nie znamy jeszcze wszystkich pozytywnych zmian, jakie zachodzą w ludzkim organizmie na skutek jej stosowania.

Jedno jest pewne – to bezpieczna metoda leczenia lub regeneracji organizmu. Oczywiście, zalecamy uprzednią konsultację z lekarzem. Przeciwwskazania do tlenoterapii istnieją, jak w przypadku każdej ingerencji w organizm, nawet tej pozytywnej. Na szczęście ich lista jest krótka, a lekarz dzięki badaniu może wykluczyć ryzyko stosowania zabiegu w komorze hiperbarycznej.

Realne korzyści z tlenoterapii dla prawidłowej pracy mózgu

Tlen hiperbaryczny efektywnie dotlenia mózg, jeszcze bardziej zwiększając jego aktywność, niż mógłby to uczynić sam spacer czy inna forma spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wiążą się z tym następujące korzyści:

    • Stymulacja pracy układu nerwowego – odżywienie i pobudzenie do życia od dawna uśpionych komórek i przywrócenie ich prawidłowego funkcjonowania.
    • Poprawa metabolizmu w tkance nerwowej i redukcja obrzęku mózgu.
  • Poprawa warunków przepływu w mikrokrążeniu.

Tlen zwiększa przepuszczalność barier krew-mózg. Chroni te obszary w tkance nerwowej, które już uległy uszkodzeniu. Ponadto, może zmniejszyć stopień uszkodzeń mózgu powstałych na skutek wylewów czy udarów, a także przyspieszyć rehabilitację.

2

Pozytywne skutki stosowania hiperbarii (alternatywne określenie na tlenoterapię) potwierdzają wyniki badań.

Dr Allan Spiegel z Palm Harbor na Florydzie: – Jako neurolog nie wierzyłem, że to działa, dopóki nie przekonałem się na własne oczy. Po zastosowaniu tlenoterapii stwierdziłem u moich pacjentów długoterminową poprawę, redukcję bólu, lepszy sen i zmniejszenie objawów depresyjnych, ponieważ to właśnie ból często leży u ich źródeł.

Badacze są na “tak”, ale do czego właściwie wykorzystują tę innowacyjną metodę leczenia?

Zastosowania tlenoterapii w neurologii

Terapia tlenowa znajduje zastosowanie w leczeniu chorób wywołanych hipoksją (czyli niedoborem tlenu) oraz niedokrwieniem.

Do najczęściej występujących schorzeń wynikających z hipoksji należą:

  1. Udar mózgu – hipoksja jest jednym z głównych czynników ryzyka wystąpienia udaru mózgu (zarówno niedokrwiennego, jak i krwotocznego). Niedotlenienie tkanki mózgowej może prowadzić do uszkodzenia i śmierci komórek mózgowych, co skutkuje różnymi deficytami neurologicznymi – w zależności od obszaru mózgu, który został dotkniety udarem.
  2. Choroba Alzheimera – badania sugerują, że chroniczna hipoksja może przyczyniać się do rozwoju choroby Alzheimera przez promowanie akumulacji patologicznych białek, takich jak beta-amyloid.
  3. Choroba Parkinsona – niedobór tlenu może przyspieszać degenerację neuronów dopaminergicznych w istocie czarnej mózgu, co jest charakterystyczne dla choroby Parkinsona.
  4. Encefalopatia hipoksemiczno-niedokrwienna – to stan, który może wystąpić po poważnym niedotlenieniu mózgu, na przykład po zatrzymaniu krążenia. Może prowadzić do trwałego uszkodzenia tego organu.
  5. Choroby demielinizacyjne – długotrwała hipoksja może przyczyniać się do uszkodzenia osłonek mielinowych, które izolują i wspomagają przekazywanie impulsów nerwowych w mózgu i rdzeniu kręgowym.

To tylko niektóre z chorób, które są wywoływane przez niedostateczne dotlenienie mózgu. W każdym z tych przypadków przed podjęciem jakiejkolwiek nowej formy leczenia – w tym tlenoterapii – skonsultuj się najpierw z lekarzem.

3

Efekty stosowania tlenoterapii w leczeniu chorób układu nerwowego

Wspominaliśmy już o najważniejszych korzyściach ze stosowania tlenoterapii w walce ze schorzeniami neurologicznymi wynikającymi z niedostatecznego dotlenienia mózgu. Teraz podsumujmy sobie najważniejsze efekty takiego zabiegu.

Zwiększona podaż tlenu w wypadku chorób o podłożu neurologicznym oznacza:

  • redukcję hipoksji,
  • poprawę mikrokrążenia,
  • zmniejszenie obrzęku mózgu (dzięki efektowi wazokonstrykcji *),
  • stymulację angiogenezy,
  • stymulację neurogenezy,
  • redukcję stanu zapalnego,
  • pobudzenie do życia uśpionych rejonów i komórek mózgu,
  • lepsze warunki do odbudowy bariery krew-mózg (BBB) w przypadku niedokrwienia mózgu.

* Efekt wazokonstrykcji – proces zwężania się naczyń krwionośnych, który wynika ze skurczu mięśniówki gładkiej w ich ścianach. Wazokonstrykcja może ograniczyć przepływ krwi do poszczególnych części ciała lub narządów. To z kolei wpływa na regulację ciśnienia krwi oraz jej dystrybucję w organizmie.

Gdzie możesz skorzystać z tlenoterapii?

Komory hiperbaryczne to coraz częstszy widok. I to nie tylko w placówkach medycznych i rehabilitacyjnych, ale również w siłowniach, salonach kosmetycznych i salonach spa – by wymienić tylko kilka miejsc.

Ich rosnąca popularność sprawia, że tlenoterapia staje się coraz bardziej dostępna dla każdego, kto chce skorzystać ze zbawiennego wpływu tlenu o wysokim ciśnieniu na organizm.

Co powinieneś wiedzieć przed pierwszym wejściem do komory hiperbarycznej?

Każdy zabieg jest obwarowany procedurami mającymi na celu zachowanie pełnego bezpieczeństwa. Ale też mają one sprawić, aby był dla Ciebie tak przyjemnym doznaniem, jak to tylko możliwe.

Istnieje kilka wytycznych, których należy przestrzegać przed przystąpieniem do tlenoterapii, a opisaliśmy je w osobnym artykule. Przeczytaj tutaj: Jak wygląda zabieg w komorze hiperbarycznej? Odpowiadamy!

Kolejne badania potwierdzają skuteczność tlenoterapii w leczeniu schorzeń układu nerwowego

Lekarze nie ustają w wyszukiwaniu nowych praktycznych zastosowań dla tlenoterapii w kontekście neurologii.

Jednym z najbardziej przełomowych odkryć okazał się eksperyment Efratiego, o którym napiszemy na naszym blogu już wkrótce.

Tymczasem, gorąco polecamy tlenoterapię hiperbaryczną jako nowatorską, bezpieczną metodę walki z chorobami układu nerwowego. Jeśli ktoś z kręgu Twojej rodziny albo znajomych zmaga się z efektami udaru lub innej przypadłości związanej z niedotlenieniem mózgu, podziel się z nim/nią tym artykułem.

Masz pytania?

Podoba Ci się? Udostępnij!

Więcej wpisów

Masz pytanie? Skontaktuj się!

Uzupełnij ten formularz…

… lub zadzwoń pod 792 585 468. Odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie!