Tlenoterapia w ginekologii i położnictwie – wsparcie dla młodych mam

Kobieta w ciąży leży na łóżku szpitalnym podczas badania USG. Przykłada rękę do brzucha, a obok znajduje się monitor z urządzeniem ultrasonograficznym, którego głowicę trzyma lekarz.

Tlenoterapia hiperbaryczna wkroczyła do medycyny z hukiem. Kolejne badania wykazywały, jak skutecznie pomaga osobom zmagającym się z całym szeregiem różnorodnych problemów zdrowotnych.

Regeneracja organizmu po zabiegu chirurgicznym? Dochodzenie do formy po kontuzji? Szybkość gojenia się ran? Łagodzenie skutków reumatyzmu? Cukrzycy? Pomoc w codziennym funkcjonowaniu dla osób autystycznych?

Stopniowo przestaliśmy się zastanawiać, co tlenoterapia potrafi zdziałać… Zamiast tego zaczęliśmy myśleć o tym, czy jest coś, czego nie potrafi.

Może ginekologia? Położnictwo?

Absolutnie nie – również w tych dziedzinach terapia tlenowa może przyczynić się do uzyskania pozytywnych dla zdrowia rezultatów!

Jakich? Przekonajmy się.

Opinie badaczy

To niesamowite, jak tlen pod ciśnieniem może ułatwiać leczenie na poziomie biochemicznym – zachwycał się dr Lindell Weaver z LDS Hospital w Salt Lake City.

Eksperci błyskawicznie dostrzegli korelację pomiędzy podawaniem tlenu w stężeniu niemożliwym do osiągnięcia w warunkach naturalnych a stanem zdrowia osób poddających się zabiegowi.

Dzięki obserwacji postępów u młodych mam, którym podawano tlen w warunkach szpitalnych, środowisko medyczne doszło do ciekawych wniosków, które warto w tym miejscu omówić.

Dwie kobiety obsługujące komorę hiperbaryczną OxyBed.

Jak to działa?

Lekarze potwierdzili tezę, jakoby ciśnienie wyższe od atmosferycznego sprawiało, że tlen pozbawiony barier z ogromną łatwością przenika do wszystkich płynów fizjologicznych oraz komórek ciała. Także do tych, które nie są odpowiednio ukrwione.

Podniesienie poziomu tego gazu w tkankach poprawia krążenie krwi. To prowadzi z kolei do szybszego wyleczenia ran i mikrourazów. Zwalcza też wszelkie powstające stany zapalne.

Dla ginekologów i położników to cenne informacje, które pomogły im stworzyć odpowiednie warunki dla pacjentek.

Tlenoterapia w praktycznym zastosowaniu

Wszystko, o czym tu dotychczas napisaliśmy, sprawia że tlenoterapia pomaga wrócić do formy świeżo upieczonym mamom.

W jaki konkretnie sposób? Oto 5 odpowiedzi na to pytanie:

1. Skutecznie regeneruje organizm po okresie ciąży

Tlenoterapia dostarcza do krwi porcję tlenu o wysokim stężeniu, co znacząco przyspiesza proces regeneracji komórek i tkanek, które były szczególnie obciążone w czasie ciąży. Ten rodzaj terapii poprawia metabolizm i napędza odbudowę uszkodzonych tkanek.

2. Wspomaga układ immunologiczny

Wysokie stężenie tlenu dostarczanego podczas tlenoterapii zwiększa zdolność białych krwinek do zwalczania infekcji. Jest to kluczowe dla młodych matek, gdyż po porodzie są bardziej narażone na różnego rodzaju infekcje.

3. Skraca czas rekonwalescencji

Wynikająca ze stosowania hiperbarii poprawa krążenia krwi przyspiesza transfer składników odżywczych oraz eliminację toksyn z organizmu. Napędza to proces zdrowienia, dzięki czemu kobiety mogą szybciej wrócić do właściwej formy po porodzie.

Lekarka wykonująca badanie USG kobiecie w ciąży. Pacjentka leży na łóżku, trzymając dłoń na brzuchu, a lekarka delikatnie przesuwa głowicę ultrasonografu po jej brzuchu, patrząc na monitor.

4. Pomaga odzyskać pełnię sił i energię

Tlen jest niezbędny do produkcji energii w komórkach. Zwiększona dawka tego gazu prowadzi do szybszego odzyskania dawnej energii. Jest to szczególnie ważne dla kobiet po porodzie, gdy muszą zmagać się z nowymi obowiązkami, jak chociażby opieka nad dzieckiem.

5. Sprzyja poprawie nastroju

Tlenoterapia posiada również istotny wpływ na poprawę nastroju, redukując symptomy depresji poporodowej lub ogólnego zmęczenia. Dostarczenie dodatkowego tlenu do mózgu stymuluje wydzielanie hormonów szczęścia, jak endorfiny, co znacząco poprawia samopoczucie.

Skorzystaj ze wszystkich zalet, jakie niesie ze sobą tlenoterapia!

Komory hiperbaryczne stopniowo przestają być u nas czymś nietypowym. Opuszczają placówki medyczne i rehabilitacyjne, trafiając pod dachy takich miejsc, jak na przykład ośrodki spa, salony kosmetyczne czy kluby fitness.

Dzięki temu tlenoterapia jest coraz bardziej powszechna i mogą z niej skorzystać nawet osoby, które wyszły już ze szpitala po porodzie. Oczywiście, zanim udasz się na sesję przyjęcia dodatkowej, ożywczej porcji tlenu swojemu organizmowi, dowiedz się, czy nie dotyczą cię niektóre z nielicznych przeciwwskazań do tlenoterapii hiperbarycznej. Sprawę załatwi konsultacja z Twoim lekarzem.

A kiedy już dostaniesz zielone światło, odwiedź ośrodek z komorami hiperbarycznymi i skorzystaj z pozytywnych efektów tlenoterapii!

Masz pytania?

Podoba Ci się? Udostępnij!

Więcej wpisów

Zdjęcie przedstawia młodą kobietę w różowej bluzie, która zakrywa uszy palcami, zaciskając powieki i marszcząc twarz w wyrazie irytacji lub unikania hałasu. Tło jest różowe. Fotografia ilustruje tekst blogowy dotyczący relacji między tlenoterapią a szumami usznymi.

Czy tlenoterapia pomaga na szumy uszne?

Kilka tygodni temu na naszym blogu poruszyliśmy temat tlenoterapii hiperbarycznej w kontekście leczenia chorób uszu, a także omówiliśmy jej skuteczność w leczeniu nagłej głuchoty. Dziś

Masz pytanie? Skontaktuj się!

Uzupełnij ten formularz…

… lub zadzwoń pod 792 585 468. Odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie!