Tlenoterapia: nowa nadzieja w efektywnym leczeniu chorób uszu

Młoda kobieta osłaniająca swoja uszy.

Tlenoterapia to nowatorska metoda leczenia, która zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Jej wszechstronne zastosowanie pozwala na wyleczenie wielu schorzeń o różnorodnej charakterystyce, takich jak urazy sportowe, przewlekłe infekcje, choroby układu krążenia, czy różnego rodzaju dolegliwości neurologiczne.

Jednak wciąż stosunkowo niewielu pacjentów cierpiących na choroby uszu wie, że tlenoterapia może być również skuteczna w leczeniu problemów ze słuchem, takich jak nagła głuchota czy szumy uszne.

Najwyższy czas to zmienić!

Jak dokładnie działa tlenoterapia? Skąd się bierze jej skuteczność w leczeniu schorzeń uszu? W kolejnych akapitach przejdziemy przez mechanizm jej działania oraz podamy konkretne przykłady zastosowania w tym obszarze.

Czym jest tlenoterapia?

Tlenoterapia to innowacyjna metoda leczenia, która polega na dostarczaniu do organizmu czystego tlenu w stężeniu znacznie wyższym niż występujące w warunkach naturalnych.

“Standardowe” powietrze zawiera około 21% tlenu, natomiast w trakcie tlenoterapii pacjent oddycha niemalże czystym tlenem. Zwiększa to stężenie tego gazu w tkankach nawet kilkukrotnie.

No dobrze, ale co to zmienia? Ano to, że w takich kontrolowanych warunkach, cały proces umożliwia przenikanie tlenu do miejsc, które normalnie nie są wystarczająco dobrze zaopatrywane w ten życiodajny pierwiastek.

Zabiegi tlenoterapii odbywają się w specjalnie przystosowanych komorach hiperbarycznych, w których możliwe jest przeprowadzenie całego procesu zwiększania ciśnienia. Taki mechanizm znacznie poprawia regenerację i przyspiesza leczenie. Jest to niezmiernie istotne w przypadkach, gdzie dochodzi do uszkodzenia delikatnych struktur, jakimi są komórki narządu słuchu.

Terapia ta staje się coraz bardziej popularna i – co szczególnie nas cieszy i do czego się swoją działalnością przyczyniamy – dostępna. Z jej unikalnych dobrodziejstw korzystają obecnie pacjenci w całym kraju.

Komory hiperbaryczne – jak działają?

Kluczowym elementem tlenoterapii jest komora hiperbaryczna, która pozwala na zwiększenie ciśnienia atmosferycznego wokół pacjenta. Dzięki wyższemu ciśnieniu, tlen łatwiej przenika do tkanek i narządów. I to nawet do tych, które w normalnych warunkach są niedostatecznie zaopatrywane w ten ożywczy gaz.

komora hiperbaryczna oxybed maxi steel 400x400

Możesz pomyśleć o nich jako o hermetycznie zamkniętych kapsułach, w których pacjent przebywa przez określony czas. Wyglądają futurystycznie, ale ich zasada działania jest prosta, a cała procedura – bezpieczna.

Dlatego tak często pojawiają się w coraz to nowych rodzajach miejsc. Dawniej ograniczone tylko do placówek medycznych i rehabilitacyjnych, obecnie szturmem podbijają takie przybytki, jak siłownie, kluby fitness, centra odnowy biologicznej czy nawet salony kosmetyczne.

Wszystko dzięki w miarę prostej obsłudze. W OxyBed regularnie przeprowadzamy szkolenia przy sprzedaży nowych komór, upewniając się, że osoby, które będą je obsługiwać, na pewno znają się na rzeczy. Tym samym dokładamy naszą cegiełkę do popularyzacji tej formy terapii w Polsce.

Jeśli chcesz z niej skorzystać, a nie wiesz, jak przygotować się do pierwszego skorzystania z hiperbarii, przeczytaj nasz artykuł Jak wygląda zabieg w komorze hiperbarycznej? Odpowiadamy!.

Zanim szczegółowo omówimy, w jaki sposób przeprowadzana w komorach tlenoterapia może pomóc przy nagłej głuchocie i innych przypadłościach, przyjrzyjmy się najpierw temu, jak wyglądają pierwsze oznaki problemów ze słuchem.

Pierwsze objawy problemów ze słuchem

Początkowe objawy problemów ze słuchem są często niezauważalne lub bagatelizowane. Zdarza się, że pacjenci zaczynają dostrzegać delikatne zmiany, takie jak trudności w zrozumieniu rozmów przez telefon, uczucie zatkania ucha, lub wrażenie, że dźwięki wokół są nieco stłumione.

Często ignorują te sygnały, myśląc, że są one tymczasowe. W rzeczywistości mogą to być jednak pierwsze objawy poważniejszych problemów, takich jak nagła głuchota.

Jeżeli takie oznaki się pojawią, warto jak najszybciej udać się do lekarza. Szybka interwencja w przypadku nagłej głuchoty może zapobiec trwałemu uszkodzeniu słuchu.

Laryngolog egzaminuje ucho pacjentki za pomocą oprzyrządowania.

Nagła głuchota – dlaczego należy działać szybko?

Nagła głuchota to stan, w którym pacjent traci słuch w jednym lub obu uszach w krótkim czasie, zazwyczaj bez wyraźnej przyczyny. Najczęściej jest to spowodowane między innymi infekcjami wirusowymi, urazami, czy zaburzeniami krążenia.

W takich wypadkach, tlenoterapia może okazać się niezwykle skuteczna. W komorze hiperbarycznej tlen dociera do uszkodzonych obszarów ucha wewnętrznego, co wspomaga proces regeneracji.

Leczenie nagłej głuchoty tlenoterapią powinno rozpocząć się jak najwcześniej. Badania wykazują, że im szybciej zostanie wdrożona terapia, tym większa szansa na przywrócenie słuchu. Tlenoterapia może pomóc w odbudowie uszkodzonych komórek czuciowych ucha wewnętrznego, a w niektórych sytuacjach prowadzi do całkowitego wyleczenia.

Wyniki badań potwierdzające skuteczność tlenoterapii

Najnowsze badania kliniczne potwierdzają, że tlenoterapia hiperbaryczna jest skuteczna w leczeniu nagłej głuchoty. W badaniach przeprowadzonych w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie na grupie pacjentów z tą przypadłością, 77% osób zauważyło znaczną poprawę lub całkowite ustąpienie objawów po serii zabiegów w komorze hiperbarycznej. To imponujący wynik, który pokazuje, jak istotna może być ta forma terapii w leczeniu chorób uszu.

Tlenoterapia jest również bezpieczna. Nie odnotowano niepokojących skutków ubocznych u pacjentów poddanych tej metodzie leczenia. To dodatkowy argument przemawiający za jej stosowaniem, zwłaszcza w sytuacjach, gdy inne metody zawodzą.

Czy jednak aby na pewno każdy może poddać się zabiegowi hiperbarii? No cóż, nie każdy i teraz przejdziemy do wskazania, kto musi powziąć szczególną ostrożność przed zdecydowaniem się na tlenoterapię.

Przeciwwskazania do tlenoterapii

Choć tlenoterapia hiperbaryczna jest skuteczną metodą leczenia, nie wszyscy mają sposobność, by z niej korzystać. Przeciwwskazaniami mogą być między innymi przewlekłe choroby serca, niewydolność oddechowa, niektóre choroby płuc oraz infekcje uszu i zatok. W takich przypadkach konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, który oceni, czy pacjent kwalifikuje się do terapii.

Dodatkowo, przed rozpoczęciem zabiegów koniecznie należy wykonać szereg badań diagnostycznych, które pozwolą wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Zawsze warto pamiętać, że Twoje bezpieczeństwo stoi na pierwszym miejscu, dlatego przed przystąpieniem do terapii profesjonalna ocena lekarska jest kluczowa.

Dowiedz się więcej z osobnego artykułu, w którym przyglądamy się temu tematowi dużo dokładniej: Tlenoterapia hiperbaryczna – przeciwwskazania. Zabieg pomaga, ale czy możesz z niego skorzystać?.

Schorzenia uszu, które mogą być leczone tlenoterapią

Oprócz nagłej głuchoty, tlenoterapia może być także stosowana w leczeniu innych schorzeń uszu. Należą do nich między innymi szumy uszne.

Skąd się biorą? Przyczyn może być kilka: uraz akustyczny, przewlekły stan zapalny czy uszkodzenia mechaniczne.

Również pacjenci cierpiący na chorobę Meniere’a mogą odnieść korzyści z tlenoterapii, gdyż pomaga ona w redukcji zawrotów głowy i poprawia ogólną jakość życia.

Tlenoterapia może też wspomagać leczenie infekcji ucha środkowego, a także działać jako terapia uzupełniająca w sytuacjach, gdy inne, konwencjonalne metody zawodzą. W każdym z tych wypadków kluczowa jest wczesna diagnoza i szybkie rozpoczęcie leczenia.

Tlenoterapia jako skuteczna metoda leczenia schorzeń narządu słuchu

Tlenoterapia hiperbaryczna to nowoczesna i skuteczna metoda leczenia, która przynosi doskonałe rezultaty w przypadku schorzeń słuchu, takich jak nagła głuchota, szumy uszne, czy choroba Meniere’a. Wysokie stężenie tlenu i podwyższone ciśnienie w komorze hiperbarycznej wspomagają procesy regeneracyjne i mogą prowadzić do całkowitego wyleczenia lub znaczącej poprawy stanu zdrowia.

Jeśli zauważasz u siebie pierwsze objawy problemów ze słuchem, nie czekaj na ich dalszy rozwój –  jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem i rozważ tlenoterapię jako jedną z opcji leczenia. Szybka reakcja może uratować Twój słuch i poprawić jakość życia.

Zdjęcie główne i przedstawiające wizytę u laryngologa pozyskane z serwisu freepik.com.

Masz pytania?

Podoba Ci się? Udostępnij!

Więcej wpisów

Masz pytanie? Skontaktuj się!

Uzupełnij ten formularz…

… lub zadzwoń pod 792 585 468. Odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie!