Niezwykła rola tlenoterapii w rehabilitacji narządów ruchu

Specjalistka do spraw terapii przeprowadza zabieg rehabilitacyjny z leżącym na macie mężczyzną.

Czy wiesz, że niedotlenienie organizmu może stanowić istotną przyczynę powikłań podczas gojenia urazów kończyn?

Brak tlenu zakłóca pożyteczne funkcje komórek organizmu. Między innymi fibroblastów, odpowiedzialnych za wytwarzanie składników tkanki łącznej, takich jak kolagen, elastyna i glikozaminoglikany. A także osteoklastów, zaangażowanych w proces usuwania martwej kości.

W praktyce oznacza to, że brak zaopatrzenia w tlen może spowolnić procesy naprawy tkanki, w tym produkcję substancji istotnych dla jej elastyczności i wytrzymałości (kolagen, elastyna).

Ponadto, jeśli osteoklasty nie otrzymają wystarczającej ilości tlenu, proces tworzenia nowej kości staje się utrudniony, co może prowadzić do problemów z gojeniem się ran, a w skrajnych przypadkach nawet do konieczności amputacji.

Czy nie ma sposobu na poradzenie sobie z tą sytuacją? Otóż jest, a tak przynajmniej wskazują najnowsze badania.

Dowodzą one, że dostarczenie większej ilości tlenu podczas zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej może znacząco poprawić procesy regeneracyjne organizmu.

Tajemnica skuteczności tlenoterapii hiperbarycznej

Badania wykazały, że zabiegi w komorze hiperbarycznej prowadzą do pobudzenia aktywności osteoklastów. Przyspiesza to nie tylko proces usuwania martwych kości, ale i tworzenia nowych.

W efekcie urazy kończyn osób, które w trakcie rehabilitacji poddawały się zabiegom tlenoterapii, skuteczniej się goiły i szybciej uzyskiwały pełną integralność strukturalną.

Ośmiokrotne zwiększenie liczby komórek macierzystych

Jednym z najbardziej fascynujących efektów terapii hiperbarycznej jest jej wpływ na drastyczne zwiększenie liczby komórek macierzystych. Dzięki temu, terapia ta nie tylko wspiera proces gojenia się, ale przy okazji sprzyja regeneracji różnych struktur tkankowych.

Więcej o komórkach macierzystych i ich zbawiennej roli pisaliśmy w artykule Tlenoterapia jako metoda wspierająca regenerację po zabiegu chirurgicznym. Jak to działa?

Mniejsze ryzyko amputacji

Tlenoterapia pozwala również zminimalizować ryzyko wystąpienia sytuacji, w której amputacja jest działaniem absolutnie koniecznym.

Jak mówi dr Jeffrey Niezgoda, dyrektor American College of Hyperbaric Medicine:

W wysiłkach zmierzających do odratowania kończyn, tlen hiperbaryczny może znacząco wzmacniać skuteczność leczenia, cofa niedotlenienie tkanek, pomaga w gojeniu się ran i zapobiega amputacji. Jeśli zatem mógłbym doradzić coś moim kolegom chirurgom, to proponowałbym im częstsze stosowanie terapii hiperbarycznej zamiast amputacji.

Terapeuta pomaga starszej kobiecie podczas zabiegu rehabilitacji ruchowej.

Zastosowania terapii hiperbarycznej w rehabilitacji – odkryj szerokie spektrum korzyści

Oto kilka obszarów związanych z rehabilitacją, w których HbOT (“Hyperbaric Oxygen Therapy”) potrafi odegrać kluczową rolę.

1. Zapalenie kości

W przypadku zapalenia kości, tlenoterapia wspiera rehabilitację poprzez dostarczanie zwiększonej ilości tlenu do dotkniętej urazem tkanki. Tlen sprzyja redukcji procesu zapalnego, co przyczynia się do skrócenia czasu rekonwalescencji.

2. Urazy kości i tkanek miękkich kończyn, zespół cieśni nadgarstka

Poprzez zwiększenie tlenu dostarczanego do uszkodzonych obszarów, terapia ta stymuluje proces gojenia, przyspieszając powrót do pełnej sprawności.

3. Choroby stawów

Choroby stawów często prowadzą do bolesnych stanów zapalnych. HbOT posiada działanie przeciwzapalne i dzięki temu może łagodzić dolegliwości. Zabieg poprawia komfort życia osób zmagających się z tymi schorzeniami.

4. Osteoporoza, fibromialgia, martwica kości, urazy sportowe

Hiperbaria wspomaga regenerację, łagodzi ból i może być cennym narzędziem w procesie rehabilitacji po urazach odniesionych w trakcie uprawiania sportu.

Kompleksowe działanie tlenoterapii obejmuje szerokie spektrum przypadków, wspierając regenerację, uśmierzając przewlekły ból i przyspieszając gojenie. To świetna opcja dla sportowców, pozwalająca na szybki powrót do formy po kontuzji.

Profesjonalne kluby sportowe zdają sobie z tego doskonale sprawę, stąd coraz częstszym obrazkiem są sportowcy poddający się po kontuzji dodatkowym zabiegom tlenoterapii.

Więcej o tym, w jaki sposób HbOT wspiera osoby uprawiające sport – nie tylko w rehabilitacji – piszemy w artykule W jaki sposób tlenoterapia pomoże Ci zbudować formę na lato?

Mechanizm działania terapii hiperbarycznej – jak to wygląda w praktyce?

Terapia hiperbaryczna to nic innego, jak dostarczanie organizmowi tlenu pod zwiększonym ciśnieniem. Dzięki temu może on dotrzeć w miejsca, które w naturalnych warunkach (czytaj: przy zwykłym oddychaniu) są dla niego niedostępne.

A to niesie za sobą liczne korzyści, nie tylko na polu rehabilitacji.

Ale skoro to ona jest dziś przedmiotem naszych rozważań, skupmy się na zarysowaniu mechanizmu działania HbOT pod tym właśnie kątem. Oto kilka kluczowych punktów:

1. Synteza składników tkanki łącznej

Tlenoterapia pomaga komórkom wytwarzać kolagen, elastynę i proteoglikany. Czyli substancje nadające skórze i tkankom elastyczność i wytrzymałość.

2. Usuwanie martwej kości

Tlen odgrywa ważną rolę w pracy komórek, które pomagają w usuwaniu martwych fragmentów kości.

3. Poprawa przepływu krwi

Dzięki dodatkowej porcji tlenu w osoczu i sprawniejszemu krążeniu, HbOT wspomaga przepływ krwi w uszkodzonych obszarach. Sprzyja to lepszemu odżywianiu komórek.

4. Wsparcie procesów regeneracyjnych

Zabieg w komorze hiperbarycznej stymuluje aktywność makrofagów (komórek obronnych) i fibroblastów (komórek regeneracyjnych), oraz nasila angiogenezę, czyli proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych.

5. Działanie bakteriobójcze

Terapia ta ma również właściwości bakteriobójcze. Jest to szczególnie istotne w kontekście zwalczania bakterii beztlenowych, które mogą powodować infekcje.

Gdzie znaleźć komory hiperbaryczne?

Rosnąca popularność tlenoterapii sprawia, że niezbędny do jej przeprowadzenia sprzęt można znaleźć w coraz to nowych miejscach. Oto kilka z nich:

  • placówki medyczne,
  • ośrodki sportowe,
  • centra spa,
  • kluby fitness i siłownie,
  • gabinety kosmetyczne,
  • centra rehabilitacyjne.

Przygotowanie do zabiegu

Zanim po raz pierwszy wejdziesz do komory, niezbędne będzie zapoznanie się z pewnymi wytycznymi.

Przygotowaliśmy dla Ciebie osobny artykuł, w którym poruszamy sprawę przygotowania do zabiegu tlenoterapii.

Ale najlepszą opcją jest wciąż kontakt z placówką, w której zamierzasz skorzystać z HbOT. Pracownicy poinformują Cię o procedurach i o tym, co należy odstawić na parę godzin czy dni od momentu rozpoczęcia zabiegu. Dowiesz się też, co możesz wnieść do komory, a co musisz zostawić poza nią.

Przed zabiegiem skonsultuj się z lekarzem

Gdy w grę wchodzi rehabilitacja kończyn, ostateczna decyzja o możliwości skorzystania z tlenoterapii powinna należeć do lekarza, który stwierdzi, czy nie dotyczą Cię niektóre z przeciwwskazań do HbOT.

Skorzystaj z nowoczesnej i bezpiecznej formy rehabilitacji

Odkryliśmy przed Tobą wszystkie tajemnice tlenoterapii w kontekście rehabilitacji urazów kończyn. Wzmożone dostarczanie tlenu do organizmu działa, co potwierdzają zarówno eksperci, jak i sami pacjenci. Dodatkowa porcja tlenu wspiera regenerację tkanek, łagodzi ból i przyspiesza gojenie oraz odbudowę kości.

Skoro to już wiemy… teraz czas na działanie! Skonsultuj się z lekarzem, a potem znajdź w swoim mieście placówkę z komorami hiperbarycznymi i skorzystaj z wszelkich dobrodziejstw, jakie płyną z HbOT.

Masz pytania?

Podoba Ci się? Udostępnij!

Więcej wpisów

Zdjęcie przedstawia młodą kobietę w różowej bluzie, która zakrywa uszy palcami, zaciskając powieki i marszcząc twarz w wyrazie irytacji lub unikania hałasu. Tło jest różowe. Fotografia ilustruje tekst blogowy dotyczący relacji między tlenoterapią a szumami usznymi.

Czy tlenoterapia pomaga na szumy uszne?

Kilka tygodni temu na naszym blogu poruszyliśmy temat tlenoterapii hiperbarycznej w kontekście leczenia chorób uszu, a także omówiliśmy jej skuteczność w leczeniu nagłej głuchoty. Dziś

Masz pytanie? Skontaktuj się!

Uzupełnij ten formularz…

… lub zadzwoń pod 792 585 468. Odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie!