Dbałość o zdrowie skóry dalece wykracza poza troskę o własny wygląd.
Skóra działa jako naturalna bariera chroniąca nas przed mikrobami, promieniowaniem UV i urazami mechanicznymi.
Ponadto, pozwala na regulację naszej temperatury i to właśnie w niej pod wpływem promieniowania słonecznego zachodzi synteza witaminy D – tak ważna dla zdrowia kości.
Z tego powodu wszelkie zmiany skórne należy traktować poważnie i szukać sposobu przeciwdziałania. A jednym z nich może być tlenoterapia hiperbaryczna.
Co to takiego?
Tlenoterapia hiperbaryczna to zabieg polegający na dostarczeniu organizmowi tlenu pod zwiększonym ciśnieniem. Wszystko ma miejsce w kontrolowanych warunkach, w specjalnym pomieszczeniu nazywanym komorą hiperbaryczną.
Każda sesja odbywa się pod okiem przeszkolonych specjalistów lub pracowników medycznych – w zależności od tego, gdzie poddajesz się tlenoterapii.
Metoda ta jest stosowana w leczeniu i przeciwdziałaniu niezliczonym chorobom. Jak to wygląda w przypadku schorzeń dermatologicznych?
Tlenoterapia a zdrowie skóry
Istnieje mnóstwo czynników, które prowadzą do zmian i chorób skórnych. Leczenie czasem okazuje się dość skomplikowane i kosztowne… I to chyba właśnie ten fakt sprawił, że zaczęto w środowisku dermatologów szukać nowych sposobów na przeciwdziałanie rozmaitym przypadłościom.
Uwaga specjalistów skierowała się na tlenoterapię hiperbaryczną. W końcu zbawcza rola tlenu w redukcji stanów zapalnych, tak ceniona choćby przez ekspertów zajmujących się leczeniem schorzeń reumatoidalnych, musi mieć także zastosowanie w przypadku zmian skórnych, prawda?
Okazało się, że… Tak, jak najbardziej. Hiperbaria (inna nazwa tlenoterapii) pozwoliła na szybkie i skuteczne dotlenienie wszystkich tkanek ustroju i przeciwdziałanie stanom zapalnym. Rany skórne goiły się szybciej, a układ immunologiczny uległ wzmocnieniu.
Sprawiło to, że zniwelowano ryzyko wystąpienia zakażeń i zapobieżono powstaniu infekcji.
Jak tlen pod zwiększonym ciśnieniem działa na skórę?
Sprawę wzięli na tapet naukowcy, którzy w toku badań wykazali, że podawany w komorze tlen pod zwiększonym ciśnieniem działa stymulująco na fibroblasty. Termin brzmi dość egzotycznie, zatem wyjaśniając: odpowiadają one za syntezę między innymi kolagenu i elastyny, a są to włókna zapewniające naszej skórze elastyczność.
W trakcie zabiegów doszło też do o wiele wydajniejszej regeneracji nabłonka, tkanki uległy większemu utlenieniu, toksyny opuściły skórę w szybszym tempie niż podczas naturalnych warunków, a ogólny metabolizm całego ciała również uległ poprawie.
Co na to badacze?
Opinie wahają się od pozytywnych do… wręcz entuzjastycznych. Przywołajmy zdanie dr Jamesa E. Fultona Jr., dermatologa z Newport Beach:
W leczeniu pięciu na sześć przypadków problemów skórnych uciekamy się do tlenoterapii pod ciśnieniem 2 ATA. Postęp w terapii za każdym razem jest zaskakujący.
Tlenoterapia w chorobach dermatologicznych i jako środek do promiennej, odmłodzonej cery – praktyczne zastosowania
Zanim przejdziemy do sedna sprawy, to jest do tego, w jakich przypadłościach pomaga terapia tlenowa, zacznijmy paradoksalnie od drugiego końca spektrum.
Tlenoterapia nie jest jedynie środkiem do radzenia sobie z mniej lub bardziej zaawansowanymi chorobami dermatologicznymi. Można ją spokojnie stosować na zdrową cerę, aby doprowadzić do jej wzmocnienia.
Zarówno w wypadku skóry zdrowej, jak i dotkniętej zmianami chorobowymi, tlen o zwiększonym ciśnieniu dotlenia tkanki, zwiększając elastyczność. Przyspiesza gojenie różnorakich uszkodzeń i usuwa toksyny, przywracając cerze naturalny, zdrowy wygląd.
Nic zatem dziwnego, że komory hiperbaryczne spotykamy dziś już nie tylko w placówkach medycznych. Są coraz częstszym widokiem w ośrodkach spa i w salonach kosmetycznych.
Wracając jednak do chorób i innych dermatologicznych przypadłości, które są obecnie z powodzeniem leczone poprzez zabiegi tlenoterapii, możemy wymienić wśród nich takie jednostki chorobowe, jak:
- łuszczyca,
- trądzik,
- egzema,
- atopowe zapalenie skóry,
- trądzik różowaty.
Lista nie jest wyczerpana. Hiperbaria to wciąż stosunkowo nowa dziedzina i nie znamy jeszcze wszystkich jej możliwości. Wyniki nieustannie prowadzonych badań pozwalają żywić nadzieję, że w przyszłości uznamy tlenoterapię jako środek do radzenia sobie z większą liczbą chorób – i to nie tylko tych związanych ze zdrowiem skóry.
Co sprawia, że tlenoterapia jest tak skuteczna?
Wszystko bierze się z tego, że poprzez poprawę utlenienia tkanek, stymulowane są czynniki odpowiedzialne za ich gojenie.
A dodajmy, iż stężenie tlenu podawanego w komorze hiperbarycznej zbliża się do 100%. Nie ma mowy o osiągnięciu takich wyników w naturze.
Efektem jest możliwość dotarcia tlenu do wszystkich miejsc w ciele. Również do tych, do których na co dzień nie dociera. To właśnie dlatego tlenoterapia jest tak efektywna.
Wgłębiając się nieco bardziej w szczegóły: tlen to niezmiernie ważny “składnik” uczestniczący w procesach proliferacyjnych w skórze. Proliferacja jest kluczowym elementem wielu procesów biologicznych, w tym rozwoju embrionalnego, gojenia się ran oraz odnowy komórkowej w takich tkankach, jak skóra czy wyściółka przewodu pokarmowego.
To właśnie dzięki temu naturalnemu mechanizmowi dochodzi do regeneracji uszkodzonych komórek i tkanek.
Tlen działa również przeciwzapalnie. Dlatego coraz więcej salonów kosmetycznych zaleca hiperbarię po zabiegach laserowych oraz peelingach chemicznych czy mechanicznych.
Przyspieszone usuwanie toksyn ze skóry
Jedną z najważniejszych korzyści tlenoterapii, o której już parokrotnie wspominaliśmy, jest szybsze usuwanie toksyn z organizmu.
(Zresztą, weźmy pod uwagę, że w procesie detoksykacji, sama skóra odgrywa niebagatelną rolę.)
Wszelkie wypryski czy przebarwienia to właśnie efekt działania toksyn. Ich sprawne i szybkie usunięcie to pierwszy krok do uzyskania pożądanych rezultatów, jeśli chodzi o wygląd skóry.
Zmagasz się z problemami skórnymi? Wypróbuj tlenoterapię!
Tlenoterapia hiperbaryczna wpływa pozytywnie na zdrowie naszej skóry, wykorzystując do tego różnorodne mechanizmy – od wspierania procesu detoksykacji, po efektywniejszą syntezę składników odpowiedzialnych za elastyczność cery.
Efekt? Osoby poddające się zabiegowi w komorze hiperbarycznej czują się młodsze, silniejsze i pełne energii. A to przecież najlepsze potwierdzenie optymalnego zdrowia.
Dlatego nie zwlekaj: odpal przeglądarkę i jeszcze dziś znajdź w swojej okolicy punkty, w których skorzystasz z tlenoterapii!
FAQ
Czy są jakieś przeciwwskazania do tlenoterapii?
Są, choć na szczęście ich lista jest krótka. Aby się z nią zapoznać, przeczytaj nasz artykuł zatytułowany Tlenoterapia hiperbaryczna – przeciwwskazania. Zabieg pomaga, ale czy możesz z niego skorzystać?
Czy potrzebuję konsultacji lekarskiej przed zabiegiem?
Teoretycznie nie potrzebujesz żadnego skierowania, aby skorzystać z tlenoterapii hiperbarycznej. Ale biorąc pod uwagę, że każdy zabieg ingerujący w zdrowie (nawet jeśli jest to ingerencja pozytywna) warto skonsultować z pracownikiem medycznym – zawsze rekomendujemy odwiedziny u lekarza przed wejściem do komory.
Gdzie znajdę komory hiperbaryczne?
Przede wszystkim w placówkach medycznych, ale nie tylko. Odkąd udowodniono, w jaki sposób tlenoterapia pomaga sportowcom czy osobom pragnącym zachować młody wygląd, komory trafiły do takich punktów, jak ośrodki spa, salony kosmetyczne, kluby fitness, baseny czy ośrodki rehabilitacyjne. Wpisz w Google frazę “tlenoterapia” oraz nazwę swojej miejscowości i zobacz, dokąd warto się udać!