Jak tlenoterapia sprawiła, że stopa cukrzycowa nie jest już problemem

Dłonie lekarza ubranego w ochronne rękawiczki, pobierającego krew od pacjenta chorego na cukrzycę.

Cukrzyca to powszechna przypadłość, dotykająca wielu ludzi na całym świecie. Choć potrafimy sobie z nią radzić, towarzyszące jej problemy zdrowotne wciąż stanowią dla środowiska medycznego wyzwanie. Jednym z nich jest stopa cukrzycowa.

Jak jej zaradzić?

Zepsujemy zabawę i od razu przejdziemy do rzeczy: jednym z najlepszych sposobów walki ze stopą cukrzycową jest tlenoterapia hiperbaryczna.

Poniżej opowiemy dlaczego i przedstawimy, co o tym wszystkim sądzą eksperci – przedstawiciele branży medycznej.

Najpierw jednak zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, co dokładnie uważamy za stopę cukrzycową.

Czym jest zespół stopy cukrzycowej?

Jest to schorzenie o dość złożonych przyczynach. Największe przeobrażenia w stopie  wynikają z pogorszenia jej ukrwienia, co wynika z rozwoju zmian miażdżycowych. Towarzyszy temu zmniejszenie elastyczności oraz zwiększenie lepkości krwi. Pojawiają się skłonności do występowania zakrzepów.

Pierwszym alarmującym objawem jest czarno-błękitne zabarwienie wokół opuszka palucha stopy – niestety, na tym nie koniec. Mówimy tu dopiero o okresie przedzgorzelinowym.

Pojawiający się następnie zgorzel rozprzestrzenia się wzdłuż przestrzeni tkankowych i pochewek ścięgnistych. W miarę swoich postępów, wywołuje zmiany martwicze w tkankach stopy.

Występuje szereg szkodliwych zjawisk, w tym:

  • przewlekłe niedokrwienie i niedotlenienie,
  • zahamowanie wytwarzania tkankowego tlenku azotu (co powoduje zmiany naczyniowe oraz osłabienie procesów naprawczych: ziarninowania, syntezy kolagenu, migracji leukocytów i angiogenezy),
  • rozwój mikrotlenowej i beztlenowej flory bakteryjnej,
  • owrzodzenia,
  • zapalenie kości stopy.

Stopa cukrzycowa nie jest więc błahostką – to poważny problem zdrowotny, z którym należy walczyć wszelkimi możliwymi środkami.

Na szczęście po naszej stronie mamy kilka możliwych metod przeciwstawiania się temu zjawisku. A jedną z nich jest tlenoterapia hiperbaryczna.

Tlenoterapia jako metoda walki ze stopą cukrzycową

Częstym problemem towarzyszącym cukrzycy są zaburzenia krążenia krwi i unerwienia tkanek. Prowadzi to do występowania owrzodzeń i innych zmian skórnych.

Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest niedokrwienie i niedotlenienie tkanek. A skoro mówimy o niedotlenieniu… Logicznym rozwiązaniem tego problemu wydaje się być terapia z wykorzystaniem komory hiperbarycznej.

W tych niewielkich, podłużnych pomieszczeniach, pacjentom podaje się tlen w stężeniu sięgającym 100%. Dzięki temu dociera on do tych tkanek, do których nie ma szans dotrzeć w naturze. Wywołuje to szereg pozytywnych zmian w organizmie i stanowi przyczynek do opracowywania nowych metod walki z licznymi chorobami i innymi przypadłościami.

Ale wróćmy do naszego pytania: czy tlenoterapia pomoże w walce z negatywnymi skutkami cukrzycy?

Zdaniem badaczy: tak.

Terapia hiperbaryczna okazuje się szczególnie pomocna w leczeniu pacjentów z cukrzycą i miażdżycą, mających trudno gojące się owrzodzenia – twierdzi dr Milton Schwarz z St. Mary Medical Center, Langhorne.

Okazuje się, że podawanie organizmowi dodatkowych porcji tlenu pod zwiększonym ciśnieniem przynosi szereg korzyści. Krew i komórki ciała nasycają się tlenem, co usprawnia mikrokrążenie w naczyniach włosowatych oraz krążenie limfatyczne. Przy regularnych sesjach tlenoterapii zjawisko występowania trudno gojących się ran ulega znacznej redukcji.

Kobieta sprawdzająca poziom cukru we krwi.

Zaobserwowane efekty stosowania terapii tlenowej

Leczenie zespołu stopy cukrzycowej to działanie wielokierunkowe, w którym wykorzystanie terapii tlenowej daje pozytywne rezultaty.

Spora w tym zasługa tego, że terapia w komorze hiperbarycznej działa na wielu płaszczyznach.

Po pierwsze, nie dopuszcza do rozwoju infekcji. Po drugie: działa toksycznie na beztlenowce.

Zapewnia lepsze gojenie się ran oraz skraca czas, jaki uszkodzone tkanki potrzebują na regenerację.

Stanowi kompleksowe wsparcie w leczeniu zarówno stopy cukrzycowej, jak i pozostałych negatywnych zjawisk towarzyszących cukrzycy.

Skorzystaj z tlenoterapii i wróć do zdrowia szybciej

Badania i opinie ekspertów potwierdzają, że zastosowanie tlenoterapii w leczeniu stopy cukrzycowej prowadzi w wielu wypadkach do całkowitego zagojenia się ran. W pozostałych – do znacznej poprawy stanu miejscowego, co samo w sobie jest już ogromną korzyścią. Pozwala to zapobiec ewentualnym amputacjom lub przyczynia się do ograniczenia ich zakresu.

Na koniec zostawmy opinię dr Jeffreya Niezgody, dyrektora American College of Hyperbaric Medicine: – Jestem przekonany, że gdybyśmy zaczęli więcej mówić o skuteczności terapii hiperbarycznej w leczeniu stopy cukrzycowej, zrobilibyśmy naszym pacjentom ogromną przysługę.

Cierpisz na stopę cukrzycową? Doskwierają Ci inne przypadłości związane z cukrzycą? Wybierz tlenoterapię hiperbaryczną jako metodę leczenia i czekaj na pozytywne rezultaty!

FAQ

Czy do tlenoterapii wymagana jest konsultacja lekarska?

Aby wejść do komory hiperbarycznej i przyjąć tlen pod zwiększonym ciśnieniem, nie potrzebujesz skierowania od lekarza. Niemniej, gorąco polecamy konsultację lekarską przed zabiegiem. Każda ingerencja w zdrowie, również pozytywna, powinna otrzymać zielone światło ze strony eksperta od medycyny.

Czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu?

Jest ich względnie niewiele, lecz owszem, istnieją. Zebraliśmy je wszystkie w tym artykule: Tlenoterapia hiperbaryczna – przeciwwskazania. Zabieg pomaga, ale czy możesz z niego skorzystać?

Gdzie mogę znaleźć komory hiperbaryczne?

Najczęściej pojawiają się w placówkach medycznych i rehabilitacyjnych. Ale jako że wykorzystanie zalet komór wykracza dalece poza walkę z chorobami, możesz je coraz częściej znaleźć w salonach kosmetycznych lub klubach fitness. Skorzystaj z wyszukiwarki Google – rosnąca popularność tlenoterapii sprawia, że na komory hiperbaryczne można obecnie trafić w praktycznie każdym dużym mieście.

Jak przygotować się do wejścia do komory hiperbarycznej?

Najlepiej na kilka dni przed zabiegiem zadzwonić do placówki, w której poddasz się zabiegowi tlenoterapii. Cały proces jest obwarowany kilkoma regułami, jakich należy przestrzegać. Wymieniliśmy je w tym artykule: Jak wygląda zabieg w komorze hiperbarycznej? Odpowiadamy!

Masz pytania?

Podoba Ci się? Udostępnij!

Więcej wpisów

Zdjęcie przedstawia młodą kobietę w różowej bluzie, która zakrywa uszy palcami, zaciskając powieki i marszcząc twarz w wyrazie irytacji lub unikania hałasu. Tło jest różowe. Fotografia ilustruje tekst blogowy dotyczący relacji między tlenoterapią a szumami usznymi.

Czy tlenoterapia pomaga na szumy uszne?

Kilka tygodni temu na naszym blogu poruszyliśmy temat tlenoterapii hiperbarycznej w kontekście leczenia chorób uszu, a także omówiliśmy jej skuteczność w leczeniu nagłej głuchoty. Dziś

Masz pytanie? Skontaktuj się!

Uzupełnij ten formularz…

… lub zadzwoń pod 792 585 468. Odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie!