Obalamy 12 największych mitów dotyczących tlenoterapii hiperbarycznej! Fakty mogą Cię zaskoczyć

Grafika przedstawiająca młodą kobietę czytającą tekst na tablecie. Po lewej przekreślony napis

Z roku na rok coraz większa liczba ludzi dbających o własne zdrowie i wygląd odkrywa zalety tlenoterapii hiperbarycznej. Najczęściej wymienia się ją jako jeden z najskuteczniejszych sposobów na podtrzymanie formy u sportowców. Pozwala też na szybsze uporanie się z kontuzjami – a wszystko to w zgodzie ze sportową etyką.

Wciąż jednak wiele osób, które mogłyby skorzystać z zabiegów w komorze hiperbarycznej, odpuszcza sobie tę opcję. Dlaczego?

Wokół tlenoterapii hiperbarycznej, nazywanej też często HbOT (skrót od Hyperbaric Oxygen Therapy), narosło trochę mitów. A niektóre rodzą się na naszych oczach.

Dlatego właśnie postanowiliśmy odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości w poniższym tekście. Artykuł ten będzie stale uaktualniany, aby za każdym razem przedstawiać odpowiedzi na bieżące zagadnienia dotyczące tlenoterapii.

W porządku, czas zatem rozprawić się z pierwszym mitem…

Mit 1: “Tlenoterapia hiperbaryczna to niezwykle kosztowny zabieg”

Ceny oczywiście różnią się w zależności od konkretnego ośrodka, w którym zamierzasz skorzystać z HbOT. Tym niemniej stawka za pojedynczą sesję wynosi około 150-200 zł.

Dużo czy mało? To już zależy od indywidualnej wyceny. Pamiętaj jednak, że mówimy tu o zabiegu, który w dłuższej perspektywie potrafi drastycznie poprawić poszczególne aspekty dotyczące profilaktyki zdrowotnej, zachowania urody i młodego wyglądu czy poprawy kondycji fizycznej.

Skrócenie czasu rekonwalescencji, uniknięcie powikłań w przypadku niektórych chorób czy redukcja długotrwałego stosowania drogich leków – te czynniki mogą sprawić, że nieco inaczej spojrzymy na koszt zabiegu w komorze hiperbarycznej.

Przy ocenie kosztów HbOT warto uwzględnić wszystkie potencjalne długoterminowe korzyści zdrowotne, które niosą ze sobą poprawę jakości życia i zmniejszanie potencjalnych przyszłych wydatków związanych z opieką zdrowotną.

Mit 2: “Zabieg w komorze może przeprowadzać wyłącznie pracownik medyczny”

Komory hiperbaryczne możemy znaleźć w klubach fitness czy w salonach urody – a więc niekoniecznie muszą być one obsługiwane przez personel medyczny.

Niemniej, obsługa tego urządzenia nie jest na tyle prosta, że zabieg może przeprowadzić pierwsza lepsza osoba “z ulicy”. Kluczowe jest zapewnienie bezpiecznych warunków i odpowiedni monitoring w każdym momencie jego przeprowadzania.

Wyszkolony personel to w tym wypadku podstawa, ale wcale nie oznacza to, że komorę mogą obsługiwać jedynie osoby z wykształceniem medycznym. Wręcz przeciwnie; należy jedynie przejść drobiazgowe szkolenie, które pokrywa m.in. takie tematy, jak przygotowanie do przeprowadzenia zabiegu czy reakcja w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych wydarzeń.

Przeprowadzamy takie szkolenia dla wszystkich osób, którym sprzedajemy nasze komory, upewniając się, że stawiają bezpieczeństwo na pierwszym miejscu.

Mit 3: “Aby poddać się zabiegowi w komorze, potrzebne jest skierowanie od lekarza”

Lekarz może skierować na zabieg HbOT, ale nie oznacza to, że potrzebujesz skierowania w każdym przypadku, kiedy na przykład ma on charakter czysto profilaktyczny. Możesz w dowolnym momencie wpaść z wizytą do salonu kosmetycznego i poddać się działaniu tlenu dostarczanego pod podwyższonym ciśnieniem, aby w dłuższej perspektywie cieszyć się młodą cerą.

Oczywiście, za każdym razem warto skorzystać z konsultacji lekarskiej przed odbyciem zabiegu. Lekarz może na przykład przebadać cię, dokonać analizy przyjmowanych leków i stwierdzić brak przeciwwskazań do wejścia do komory. A jeśli dojdzie do wniosku, że ze względu na pewne przypadłości lub przyjmowane leki jest to zły pomysł: wówczas zdecydowanie lepiej się posłuchać.

A co do skierowania: może je wystawić praktycznie każdy lekarz, również internista.

oxybed klient kacper 3

Mit 4: “Tlenoterapia to zabieg obarczony ryzykiem”

Zabieg sam w sobie nie przedstawia żadnego zagrożenia dla zdrowia. Są jednak pewne wyjątki, na przykład gdy przyjmujesz leki, po ktorych należy od niego odstąpić. Mowa o bleomycynie, cis-platynie i adriamycynie.

Istnieje także (na szczęście krótka) lista przypadłości, które stanowią przeciwwskazanie, między innymi: padaczka, płucne nadciśnienie tętnicze, przewlekła obturacyjna choroba płuc, klaustrofobia, urazy czaszkowo-mózgowe, infekcje układu oddechowego, ciężkie choroby serca, gorączka, stany psychotyczne czy ostre schorzenia uszu.

Od HbOT powinny stronić też kobiety w ciąży oraz każdy, kto w trakcie ostatnich 14 dni przebył zabieg chirurgiczny.

Aby zyskać 100% pewności, przed przystąpieniem do terapii tlenem, zasięgnij opinii swojego lekarza.

Dowiedz się więcej o przeciwwskazaniach do odbycia terapii hiperbarycznej.

Mit 5: “Tlenoterapia to alternatywna metoda leczenia, bez większej wartości”

O wymiernych zaletach HbOT wypowiadają się pracownicy medyczni na całym świecie, zarówno teoretycy, jak i praktycy.

Tlenoterapia pomaga w walce z takimi przypadłościami, jak odmrożenia, oparzenia, owrzodzenia, choroba zwyrodnieniowa stawów, zatrucie czadem, choroba dekompresyjna, obrzęk mózgu, zapalenie mózgu, uszkodzenia słuchu, infekcje i wiele, wiele innych. Stanowi środek zaradczy w terapii osób autystycznych czy z zespołem Downa.

Leczenie w komorze hiperbarycznej znalazło się też w zasięgu szczególnego zainteresowania neurologów:

Jako neurolog nie wierzyłem, że to działa, dopóki nie przekonałem się na własne oczy, stwierdził dr Allan Spiegel z Palm Harbor na Florydzie. Dodał on: Po zastosowaniu HbOT stwierdziłem u moich pacjentów długoterminową poprawę, redukcję bólu, lepszy sen i zmniejszenie objawów depresyjnych, ponieważ to właśnie ból często leży u ich źródeł.

20211007 006 fig1826

HbOT służy wsparciem również u osób które musiały przejść operację plastyczną (lub poddały się jej z własnej woli). Jak powiedział dr Babak Azizzadeh z Center of Advanced Facial Plastic Surgery w Beverly Hills: Z naszych doświadczeń wynika, że pacjenci, którzy zdecydowali się na tlenoterapię po operacji plastycznej, znacznie szybciej wracają do formy.

Jestem przekonany, że gdybyśmy zaczęli więcej mówić o skuteczności terapii hiperbarycznej w leczeniu stopy cukrzycowej, zrobilibyśmy naszym pacjentom ogromną przysługę – to z kolei zdanie dra Jeffreya Niezgody, dyrektora American College of Hyperbaric Medicine.

Wybraliśmy tych kilka opinii, ale entuzjastycznych cytatów ekspertów medycznych na temat HbOT jest znacznie więcej. Pozwala to nabrać wyobrażenia o tym, że świat medycyny traktuje tlenoterapię niezwykle poważnie. A dokładniej: jako potencjalną metodę wspierającą powrót do zdrowia lub profilaktykę zdrowotną u pacjentów cierpiących na różnorodne choroby.

Mit 6: “Tlenoterapia jest tylko dla sportowców”

Owszem, pomaga sportowcom w powrocie do formy po kontuzji i w poprawie wydolności, co przekłada się na osiąganie lepszych wyników. Spokojnie, nie jest formą dopingu (ot, kolejny mit), co potwierdzają opinie wszystkich organizacji sportowych. Z HbOT korzystają takie sportowe sławy, jak m.in. David Beckham, Cristiano Ronaldo, Novak Djokovic czy Robert Lewandowski – by wymienić tylko kilku.

Nie oznacza to jednak, że zabieg jest zarezerwowany jedynie dla osób zawodowo czy amatorsko uprawiających sport. Tlenoterapia wpływa na poprawę urody i ogólnego stanu zdrowia i jest dostępna dla wszystkich. Także dla osób, które zamiast rozciągania się przed treningiem wolą po prostu rozciągnąć się na kanapie.

oxybed tlenoterapia

Mit 7: “Tlenoterapia to zabieg wyłącznie dla osób walczących z chorobami układu oddechowego”

Nieprawda, choć oczywiście pomaga również na liczne przypadłości związane z układem oddechowym.

Mit 8: “Tlenoterapia zastępuje w całości inne rodzaje leczenia”

Absolutnie nie. Tlenoterapię w większości wypadków powinniśmy uznać za zabieg wprawdzie ekstremalnie pomocny, ale jednak uzupełniający.

W każdym indywidualnym przypadku skonsultuj się najpierw z lekarzem. To do niego należy decyzja, w jaki sposób HbOT może współgrać z innymi formami terapii.

Mit 9: “Zabieg jest niekomfortowy”

Odbywa się w komorze, a zatem jednym z przeciwwskazań jest klaustrofobia. Osoby cierpiące na tę przypadłość rzeczywiście mogą się czuć niekomfortowo.

Nowoczesne komory są obecnie projektowane pod kątem uzyskania jak największej wygody i poczucia bezpieczeństwa u osób poddających się zabiegowi. W niektórych możesz nawet swobodnie usiąść.

Co do ilości miejsca: w większości udostępnianych przez nas modeli bez problemu zmieszczą się dwie osoby, na przykład matka z dzieckiem.

Odczuwanie komfortu jest ściśle powiązane z poczuciem bezpieczeństwa, dlatego przykładamy do niego ogromną wagę. Podczas naszych szkoleń zawsze kładziemy na ten aspekt szczególny nacisk.

oxybed klient kacper 2

Mit 10: “Dzieci nie mogą przechodzić zabiegów HbOT”

Nieprawda, co wynika z faktu podanego w jednym z poprzednich akapitów, kiedy wspominaliśmy o komorach mieszczących opiekuna z dzieckiem.

Jeśli u dziecka nie występują żadne przeciwwskazania (gorąco polecamy uprzednią konsultację lekarską), może ono bez przeszkód wejść do komory i poddać się zabiegowi.

Mit 11: “Podczas zabiegu doskwiera nuda, nie można ze sobą niczego zabrać do komory”

Sprzęt elektroniczny musi zostać na zewnątrz, to fakt. Dla wielu nastolatków rzeczywiście może to być tragedią, choć nie pójdziemy tak daleko, by uznać uzależnienie od smartfonów za przeciwwskazanie.

A tak całkiem poważnie: możesz zabrać do środka na przykład książkę czy jakieś czasopismo.

Mit 12: “W trakcie zabiegu nie ma możliwości kontaktu z obsługą”

Nieprawda. Komora zawiera okienko, przez które zawsze możesz dać znać gestami, czy wszystko u Ciebie w porządku, czy też potrzebujesz akurat wyjść.

Co więcej, w naszej ofercie udostępniamy akcesoria do bardziej zaawansowanej formy komunikacji, jak na przykład zestaw walkie-talkie.

Masz pytanie, na które nie odpowiedzieliśmy w tym artykule?

Z chęcią udzielimy na nie odpowiedzi, jeśli podeślesz je na nasz adres mailowy, korzystając z formularza kontaktowego.

Mamy nadzieję, że powyższe zestawienie pomogło Ci w podjęciu decyzji! HbOT to dla wielu ludzi kluczowy krok do poprawy zdrowia, wydolności organizmu… A niektórzy po prostu doceniają fakt, że dzięki zabiegom w komorze hiperbarycznej mogą zachować dłużej młody wygląd.

Niezależnie od tego, co stanowi motywację w Twoim przypadku – nie pozwól, aby krążące w obiegowej opinii mity zniechęciły Cię przed tlenoterapią!

Masz pytania?

Podoba Ci się? Udostępnij!

Więcej wpisów

Zdjęcie przedstawia młodą kobietę w różowej bluzie, która zakrywa uszy palcami, zaciskając powieki i marszcząc twarz w wyrazie irytacji lub unikania hałasu. Tło jest różowe. Fotografia ilustruje tekst blogowy dotyczący relacji między tlenoterapią a szumami usznymi.

Czy tlenoterapia pomaga na szumy uszne?

Kilka tygodni temu na naszym blogu poruszyliśmy temat tlenoterapii hiperbarycznej w kontekście leczenia chorób uszu, a także omówiliśmy jej skuteczność w leczeniu nagłej głuchoty. Dziś

Masz pytanie? Skontaktuj się!

Uzupełnij ten formularz…

… lub zadzwoń pod 792 585 468. Odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie!