Czy tlenoterapia pomaga osobom z ADHD?

Grafika przedstawiająca komiksowy dymek z napisem ADHD i sztuczną dłoń z palcem wskazującym skierowanym na napis.

Tlenoterapia podnosi jakość życia w tak wielu obszarach, że początkowo może się to wydawać wręcz nieprawdopodobne. Niesie pomoc w stanach zapalnych, pozwala walczyć z depresją, ma zastosowanie w onkologii, neurologii, kardiologii, leczy stopę cukrzycową… A nawet pomaga sportowcom w zachowaniu optymalnej formy.

Wszystko dzięki temu, że tlen dostarczany w komorach hiperbarycznych, charakteryzujący się stężeniem sięgającym 100%, dociera w te miejsca naszego ciała, które normalnie są przed nim szczelnie zamknięte.

A potem dzieje się magia.

No dobrze, nie magia, tylko poparta realnymi rezultatami medycyna.

Dziś zajmiemy się wpływem tlenoterapii hiperbarycznej na osoby z nadpobudliwością ruchową. Czy w ogóle możliwa jest poprawa na tym polu poprzez sesje podawania czystego tlenu?

Wpływ tlenoterapii na funkcjonowanie układu nerwowego i mózgu

Naukowcy nie pozostawiają cienia wątpliwości: właściwy poziom dotlenienia mózgu, czyli naszego swoistego “centrum sterowania”, ma realny i znaczący wpływ na jego funkcjonowanie.

Badaniami w tym zakresie zajmował się przez lata dr E. George Wolf z SAMMC Hyperbaric Center, któremu teraz oddajemy głos: – Tlenoterapia hiperbaryczna może stymulować uszkodzone tkanki mózgu, dzięki czemu jest w stanie znacznie usprawnić funkcje poznawcze.

Skoro mamy poparcie naszych tez ze strony eksperta z centrum zajmującego się ściśle hiperbarią, możemy zastanowić się, co to oznacza dla osób z ADHD i innymi podobnymi zaburzeniami.

Co robi tlen w trakcie terapii?

Tlen pod zwiększonym ciśnieniem stymuluje uszkodzone tkanki mózgu, które są odpowiedzialne za liczne zaburzenia. Do najczęściej występujących, przy których swoją pozytywną rolę może odegrać terapia hiperbaryczna, możemy zaliczyć autyzm, zespół Aspergera czy właśnie ADHD.

komora twarda hiperbaryczna oxybed zdjęcie

Co dzieje się z naszym organizmem w trakcie takich zabiegów? Warto już w tym momencie wyjaśnić, że wejście do komory hiperbarycznej jest zupełnie bezpieczne. To zamknięte pomieszczenia, więc osoby z klaustrofobią mogą mieć poczucie dyskomfortu. Ale sam zabieg polega jedynie na nałożeniu specjalnej maski (to przez nią podawany jest tlen) i wygodnym leżeniu. W tym czasie ożywczy gaz zacznie przedostawać się do tkanek naszego ciała.

Pobudza też w tym momencie do pracy układ nerwowy. I to w stopniu, jakiego nie osiągniemy podczas żadnego innego zabiegu.

W trakcie około półtoragodzinnej sesji tlen dotrze do niedotlenionych obszarów mózgu. Przywróci tam do życia te komórki, które od dawna pozostawały uśpione.

Dzięki temu możliwe jest ponowne prawidłowe funkcjonowanie tych komórek.

Skorzystaj z licznych zalet tlenoterapii

Tlenoterapia hiperbaryczna stanowi potężne wsparcie w codziennym funkcjonowaniu osób z ADHD. Wpływa dodatnio na pracę mózgu, a przy tym jest coraz bardziej dostępna. Komory hiperbaryczne dawno już przestały być zastrzeżone dla placówek medycznych oraz rehabilitacyjnych i obecnie można je zobaczyć w licznych lokalnych biznesach, takich jak salony kosmetyczne czy siłownie.

Pamiętaj: przed każdym zabiegiem skonsultuj się z lekarzem, który zbada Cię i oceni, czy nie występują u Ciebie przeciwwskazania do tlenoterapii.

A kiedy już dostaniesz zielone światło – umów sesję i zacznij zmieniać swoje życie na lepsze!

Masz pytania?

Podoba Ci się? Udostępnij!

Więcej wpisów

Masz pytanie? Skontaktuj się!

Uzupełnij ten formularz…

… lub zadzwoń pod 792 585 468. Odpowiemy na każde nurtujące Cię pytanie!